Czytasz: Gwiazdy muzyki na... fasadzie Muzeum Śląskiego

Gwiazdy muzyki na... fasadzie Muzeum Śląskiego

Malarska instalacja belgijskiego rysownika Philipa Paqueta zdobi już fasadę zabytkowej łaźni Gwarek na terenie Muzeum Śląskiego. Zobaczcie zdjęcia!

Trzy panele przedstawiają m.in. legendarnego pianistę jazzowego Theloniousa Monka. Praca inspirowana jest secesyjnym malarstwem, a w jej centrum widać postać Muzy. Paquet sięga zarówno do współczesnej, jak i zabytkowej architektury Katowic oraz panoramy Śląska z obrazów artystów nieprofesjonalnych.

Jak mówi artysta: - To możesz być ty, to mogę być ja, współczesny człowiek, który odnajduje inspirację do tego, by tworzyć – obrazy, muzykę... Jest tam postać, która przypomina z wyglądu Theloniusa Monka, jednego z moich ulubionych muzyków jazzowych.

Tę unikatową, wielkoformatową pracę będzie można podziwiać w trakcie spacerów po terenie Muzeum Śląskiego od 10 marca do 6 maja.

Dwa koncerty zapowiedzą festiwal

Paquet stworzył ją z okazji 7. edycji Katowice JazzArt Festivalu, który rozpocznie się 26 kwietnia. Wcześniej, bo już w najbliższą sobotę o godz. 19, koncert w ramach Before JazzArt Festival - Tomasz Dąbrowski i japońskie trio Ad Hoc w Sali Audytoryjnej Muzeum Śląskiego. 

Dąbrowski jako pierwszy Polak został uhonorowany tytułem Jazzowego Muzyka Roku przyznawanym przez Związek Muzyków Jazzowych na wyspie Fyn. All About Jazz lokuje go wśród piętnastu najważniejszych europejskich muzyków.

Zespół Ciśnienie zagra w piątek, 9 marca, o godz. 19 w katowickim klubie Winkel. Stylistycznie stanowią mieszaninę post-rocka, muzyki orkiestrowej i transowego jazzu, inspirują się zespołami pokroju Swans, Fire! Orchestra i Mogwai, a także muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego czy Arvo Pärta. Wstęp na koncert jest wolny.

Co się będzie działo na Festiwalu? 

7. Katowice JazzArt Festival odbędzie się od 26 do 30 kwietnia.

Po raz pierwszy gościmy na JazzArcie artystów z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Po raz pierwszy powstał program, który ma na względzie udział kobiet w jazzie, głównie instrumentalistek. Inicjatywy społeczne, dyskusje, instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej, łączenie sztuk, które inspirują jazz i są inspirowane jazzem - to od lat domena tego festiwalu.

W czasie Katowice JazzArt Festivalu posłuchamy takich gwiazd jak: A.L.T.E.R.C.O., Brzoska / Marciniak / Markiewicz, Quatuor Machaut, Zu, Manlio Maresca / Piero Bittolo Bon/ Stefano Tamborrino z Orkiestrą Specjalną dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach, Eivør, The KutiMangoes, Stryjo, Ganavya + Rajna + Pianohooligan, RIMBAUD# 4, Amir ElSaffar with Hafez Modirzadeh, Fire! Orchestra „Arrival”, BNNT + Mats Gustafsson, Wildbirds & Peacedrums.

Koncerty odbędą się m.in. w kościele Mariackim, w katowickiej Szkole Specjalnej nr 6, w Kuźni Muzeum Śląskiego i w Areszcie Śledczym w Katowicach.

Czytaj więcej