Czytasz: Gwiazdy Tour de Pologne. Komu będziesz kibicować?

Gwiazdy Tour de Pologne. Komu będziesz kibicować?

Wydaje się, że na nich opór powietrza po prostu nie działa. Na rowerze wyczyniają cuda, a teraz udowodnią to podczas tegorocznego Tour de Pologne.

Po raz siódmy już wyścig Tour de Pologne zakończy się przed katowickim Spodkiem. Etap z Tarnowskich Gór do Katowic odbędzie się ku uciesze mieszkańców aglomeracji w niedzielę 30 lipca. Kolarskie gwiazdy przejadą przez stolice aglomeracji. Zobacz, które świecą najjaśniej.

Tour de Pologne 2017. Uwaga na utrudnienia!

„Niezniszczalny”

Rafał Majka, nasza polska duma. Jego uczestnictwo w tegorocznym Tour de Pologne jeszcze do niedawna stało pod znakiem zapytania. Od kilku dni wiadomo: Majka będzie nas reprezentował. Jak podkreśla Czesław Lang, kolarz ma bardzo miłe wspomnienia związane z naszym narodowym wyścigiem. W 2014 roku zwyciężył w 71. Tour de Pologne, jeszcze jako kolarz grupy Tinkoff-Saxo. Majka wygrał wówczas dwa górskie etapy – z metą w Strbskim Plesie i Bukowinie Tatrzańskiej. To wystarczyło do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej, w której wyprzedził Hiszpana Iona Izagirre. Tym samym został pierwszym Polakiem, który wygrał wyścig zaliczany do elitarnego cyklu UCI World Tour.

W tym roku Majka był liderem grupy Bora-Hansgrohe podczas Tour de France. Jednak kraksa na jednym z początkowych etapów okazała się na tyle poważna, iż Polak musiał zrezygnować z dalszej jazdy. Po krótkiej przerwie wrócił do treningów, a zespół zdecydował, iż wystartuje w 74. Tour de Pologne.

Nasze szanse na wygraną w Tour de Pologne

Słowacka duma

Siódme poty wyciśnie też mistrz świata Peter Sagan. Tegoroczny rajd będzie powrotem słowackiego kolarza do Polski po sześciu latach i triumfie w 68. Tour de Pologne. Sagan zdobył wówczas żółtą koszulkę po zwycięskim, czwartym etapie z metą w Cieszynie. Pozycję lidera utrzymał wygrywając także kolejnego dnia w Zakopanem. - To mój największy sukces – powtarzał wówczas uśmiechnięty. Zwycięstwo w tamtejszej edycji Tour de Pologne otworzyło mu drzwi do wielkiej kariery. W późniejszych latach Sagan wygrywał etapy Tour de France, Vuelta a Espana, pięciokrotnie triumfował w klasyfikacji punktowej Wielkiej Pętli, zdominował wiele klasyków, a przede wszystkim zdobył dwa tytuły mistrza świata. W 2015 roku wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Richmond, a rok później obronił tytuł w Katarze. I właśnie w tęczowej koszulce mistrza świata pojawi się, by po raz drugi przeżyć wspaniałą przygodę na trasie Tour de Pologne.

„Rekin z Mesyny”

Vincenzo Nibali – to trzeci kolarz tegorocznej edycji Giro d'Italia. Dla 32-letniego Włocha występ na polskich szosach będzie ostatnim przetarciem przed Vuelta a Espana. Co ciekawe, Nibali należy do wąskiego grona kolarzy, którzy w swojej karierze odnieśli zwycięstwa we wszystkich trzech wielkich tourach: Giro d'Italia, Tour de France i Vuelta a Espana. Nic dziwnego, że zwany jest „Rekinem z Mesyny”. W tym sezonie za główny cel obrał sobie triumf w Corsa Rosa, jednak nie udało się go zrealizować. Był trzeci. Porażkę poniesioną na własnej ziemi, z pewnością będzie sobie chciał odbić podczas występu w Tour de Pologne. To jego próba generalna do wielkiej kariery.

Czytaj więcej