Czytasz: Gwiazda gitary wystąpi w maju w Bielsku-Białej

Gwiazda gitary wystąpi w maju w Bielsku-Białej

Będzie to jego jedyny koncert w Polsce.


Gitarzysta jazzowy Al Di Meola wystąpi wiosną w Bielsku-Białej. Artysta zaprezentuje m.in. kompozycje z najnowszej płyty „Opus”, który ukaże się w lutym - dowiedziała się w czwartek PAP w Bielskim Centrum Kultury.

„W programie znajdzie się materiał z płyty +Opus+, która ukaże się 23 lutego przyszłego roku, a także wcześniejsze kompozycje” – powiedział dyrektor Centrum Władysław Szczotka.

Koncert gitarzysty w Bielsku-Białej, zaplanowany na 18 maja, będzie trzecim jego występem w tym mieście. Poprzednio wystąpił w 2001 i 2010 r.

Al Di Meola należy do czołówki światowej sceny jazzowej. Jest także powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów na świecie. W latach 1976-1992 otrzymał aż 13 nagród prestiżowego Guitar Player Poll. Został też najmłodszym gitarzystą wpisanym na listę Gallery of Greats.

W 1974 r. stał się członkiem zespołu Return to Forever, założonego przez Chicka Coreę. Współpracował z grupą przez dwa lata. W 1980 r. Al Di Meola współtworzył sławne trio gitarowe wraz Johnem McLaughlinem i Paco de Lucią. Współpracował też między innymi z basistą Stanleyem Clarkiem i skrzypkiem Jean-Luc Pontym oraz pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem.

Dwa lata temu na Montreal Jazz Festival otrzymał nagrodę im. Milesa Daviesa za wkład w rozwój tego gatunku muzyki. (PAP)

autor: Marek Szafrański