Czytasz: Gwarkowie z odznakami zasłużonych dla woj. śląskiego

Gwarkowie z odznakami zasłużonych dla woj. śląskiego

Dwie osoby z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostały wyróżnione złotą i srebrną odznaką "Zasłużony dla województwa śląskiego"

Podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, poświęconemu wpisowi dziedzictwa gwarków tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, dwie osoby z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostały wyróżnione złotą i srebrną odznaką "Zasłużony dla województwa śląskiego".

Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymał wiceprezes SMTZ Stanisław Wyciszczak, natomiast Srebrna powędrowała do szefa promocji SMZT Grzegorza Rudnickiego. Nagrody wręczyli marszałek Wojciech Saługa oraz radna wojewódzka Lucyna Ekkert.

Stanisław Wyciszczak to ostatni z wielkiej "siedemnastki" entuzjastów historii miasta, którzy w latach 50. ubiegłego stulecia zakładali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Lista jego zasług dla Tarnowskich Gór i regionu jest długa. Mimo swojego wieku (87 l) pary mu nie brakuje. Nadal organizuje m.in. słynne "czwartki tarnogórskie", czyli cykliczne spotkania z historią miasta i regionu.

Grzegorz Rudnicki (35 l) to z kolei przedstawiciel najmłodszego pokolenia członków SMZT - specjalista od jego promocji i współautor pozytywnie zweryfikowanego o wniosku o wpisanie tarnogórskich zabytków pogórniczych i systemu zagospodarowania wód podziemnych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odznaki honorowe za zasługi dla województwa śląskiego przyznawane są od 2000 r. Otrzymują je osoby, które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. Nagrody przyznaje powołana przez Sejmik Województwa Śląskiego specjalnie Komisja - "Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego".

zdjęcia z wręczenia nagród: Tomasz Żak, Biuro Prasowe UMWŚ

Czytaj więcej