Czytasz: Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku

Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku

Zabytkowy XVI-wieczny drewniany katolicki kościół w Gutach w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego został w nocy z wtorku na środę całkowicie zniszczony przez pożar.

Straż pożarną zaalarmowano krótko po północy, ale gdy przybyła ona na miejsce, świątynia była już objęta płomieniami. "Strażacy opanowali ogień w ciągu niecałej godziny, dogaszanie trwało do rana" - napisał w komunikacie prasowym rzecznik straży pożarnej kraju (województwa) morawskośląskiego Petr Kudela. W związku z pożarem nikt nie odniósł obrażeń.

Pożar kościoła w Gutach:

fot. www.hzscr.cz

Miejscowy proboszcz, ksiądz Kazimierz Płachta powiedział, że według otrzymanych przez niego od strażaków wstępnych informacji pożar wybuchł zapewne na zewnątrz kościoła. "Gdyby było to wewnątrz, alarm zostałby uruchomiony wcześniej" - zaznaczył.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn pożaru. "Ponieważ jesteśmy na samym początku dochodzenia, nie możemy wykluczyć umyślnego podpalenia, niedbalstwa i rozpatrujemy także wersję usterki technicznej" - oświadczyła policyjna rzeczniczka Lenka Sikorova. W oględzinach pogorzeliska pomoże pies tropiący ślady substancji zapalających.

Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Gutach - wcześniej samodzielnej miejscowości, a obecnie dzielnicy miasta Trzyniec - był najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym na całym Śląsku Cieszyńskim. Powstał w XVI wieku lub nawet wcześniej, o czym świadczyła data 1563 na portalu w jego wnętrzu. Służył pierwotnie luteranom, zanim w XVII wieku został przekazany katolikom, czego następstwem było znaczne wzbogacenie wyposażenia wewnętrznego. W ostatnim czasie niedzielne msze odprawiano w nim każdego tygodnia na zmianę po czesku i po polsku. (PAP)

Czytaj więcej