Czytasz: Schetyna w Dobrzeniu Wielkim

Schetyna w Dobrzeniu Wielkim

Lider PO spotkał się z protestującymi w Gminnym Ośrodku Kultury.

W Dobrzeniu Wielkim trwa 15 doba protestu głodowego. Strajk wybuchł w reakcji na decyzje administracyjne rządu o przyłączeniu 12 sołectw do miasta Opola. W minionym tygodniu do Gminnego Ośrodka Kultury przyjechał Paweł Kukiz. W weekend był Mateusz Kijowski. Dziś przyjechał Grzegorz Schetyna.

Protestujący chcą cofnięcia decyzji o przyłączeniu ich miejscowości. Są jednak gotowi przerwać protest głodowy, jeśli odwiedzi ich premier Beata Szydło lub minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

- Grzegorz Schetyna złożył deklarację, że odwrócenie decyzji rządu premier Beaty Szydło będzie priorytetowym działaniem po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską - relacjonuje Rafał Kampa.

Lider PO mówił, że kiedy był ministrem spraw wewnętrznych wielokrotnie podejmował decyzje o powiększaniu granic miast czy powiatów. Zgodnie z jego zapewnieniami, jeśli w referendum 50% mieszkańców było przeciwnych proponowanym rozwiązaniom, do zmian nie dochodziło. W Dobrzeniu, w referendum przeciwnym idei przyłączenia do Opola było 98% mieszkańców.

Otoczony protestującymi mówił, że polski rząd musi mieć wiedzę o tym, co dzieje się w Dobrzeniu. Zapewnił, że poinformuje premier Beatę Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka o warunkach protestujących. Zgodnie z odpowiedzią jaką otrzymała redakcja Silesion.pl rząd jest na bieżąco informowany przez wojewodę.

- Wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie, ma wszelkie uprawnienia do prezentowania stanowiska Rady Ministrów. Minister spraw wewnętrznych i administracji jest na bieżąco informowany o sytuacji w województwie opolskim - czytamy w odpowiedzi MSWiA.

Zdaniem protestujących premier Beata Szydło ma fałszywy obraz sytuacji w ich gminie. Podkreślają, że od początku Patryk Jaki stwarzał wrażenie, że taka decyzja jest konieczna i jest na nią przyzwolenie mieszkańców. Jedynymi, którzy mieli protestować była mniejszość niemiecka. Mieli oni na decyzjach rządu stracić możliwość kontrolowania blisko 40 milionów złotych.

Na miejscu, zarówno protestujący, jaki i mieszkańcy popierający strajk zapewniali, że to minister Jaki stwarza problemy na tle narodowościowym. Swoimi wpisami w mediach społecznościowych burzy wieloletnią zgodę Ślązaków, Niemców, Polaków i Romów. Mieszkańcy zapewniają także, że nie zależy im na 40 milionach z Elektrowni Opole, która do 31.12.2016 leżała na terenie gminy Dobrzeń Wielki.

Zgodnie z najnowszym oświadczeniem głodujących na decyzję o spotkaniu z premier Szydło czekają do 12 stycznia. Jak mówi Silesion.pl Rafał Kampa, wszyscy mają nadzieję, że odpowiedź przyjdzie w ciagu maksymalnie 48 godzin. Od czterech dni protestujący piją samą wodę.

Protest w Dobrzeniu
Protest w Dobrzeniu

Co jeśli do spotkania nie dojdzie?

Z Grzegorzem Schetyną, protestujący ustalili, że dojdzie do spotkania przedstawicieli strajkujących z liderami partii opozycyjnych. Na nim ma zostać podpisane porozumienie o dążeniu opozycji do ponownego zorganizowania referendum w sprawie przyłączenia sołectw do Opola.

Protest głodowy prowadzi aktualnie 9 osób. Wśród nich dwukrotnie już hospitalizowana 75-letnia pani Małgorzata.

Czytaj więcej