Czytasz: Grzegorz Franki: „Wybrałem inną drogę”

Grzegorz Franki: „Wybrałem inną drogę”

Miał być liderem Śląskiej Partii Regionalnej. Wybrał jednak PO.

W poniedziałek wieczorem Grzegorz Franki odniósł się do stanowiska inicjatorów Śląskiej Partii Regionalnej. W swoim oświadczeniu zapewnia, że wciąż wierzy w walkę o samorządność i dobre rozwiązania dla regionu, które poprawią komfort życia wszystkich mieszkańców, ale… chce to robić pod innym szyldem.- Uważam, że ta idea nadal jest istotna i potrzebna, lecz wskutek moich osobistych doświadczeń z ostatnich trzech miesięcy dokonuję wyboru innej drogi politycznej, choć cel pozostaje ten sam - czytamy w oświadczeniu.


POWSTANIE ŚLĄSKI RUCH POLITYCZNY


Wykreślony z będącej w rejestracji partii, Grzegorz Franki oświadcza, że to on samodzielnie podjął decyzję o zaprzestaniu współtworzenia Śląskiej Partii Regionalnej i dziękuje swoim dotychczasowym współpracownikom.

- 25 listopada br. postanowiłem ponownie podjąć działalność polityczną w katowickiej Platformie Obywatelskiej. Przekonuje mnie jej nowe otwarcie, a w szczególności  w pełni demokratyczne wybory nowych władz, które odbywają się w tych dniach.

Zapewnia, że program PO „Polska Samorządna” jest na tyle dobrym projektem, że będzie zabiegał o jego wdrożenie. Dodatkowym argumentem ma być nowy przewodniczący katowickiej PO - Jarosław Makowski.


ŚLĄSKA PARTIA REGIONALNA? Z CZYM DO LUDZI?


- Przekonuje mnie postawa i działalność  nowego przewodniczącego katowickich struktur PO Pana Jarosława Makowskiego – społecznika, który ma wizję miasta i jednoczy  wokół niej coraz więcej osób z różnych środowisk. Dzięki takim ludziom Platforma znowu jest Obywatelska - pisze Grzegorz Franki.

Moje poglądy nie uległy zmianie. Nadal jestem i będę regionalistą, a moja śląska ojczyzna jest i będzie dla mnie najważniejsza. Nadal twierdzę, że podział administracyjny kraju powinien uwzględniać historyczne regiony, że samorządność powinna być maksymalnie poszerzona i pogłębiona, że państwo musi szanować tożsamość wszystkich swoich obywateli. O to będę nadal zabiegał i pozyskiwał w tym celu nowych sojuszników nie tylko w Platformie Obywatelskiej - czytamy w oświadczeniu.


PARTIA ŚLĄZAKÓW GO NIE CHCE


Grzegorz Franki 25 listopada jeszcze jako lider Związku Górnośląskiego i tworzącej się Śląskiej Partii Regionalnej został wybrany na wiceprzewodniczącego katowickich struktur Platformy Obywatelskiej. W niedzielę Waldemar Murek w imieniu komitetu założycielskiego ŚPR poinformował o wykreśleniu Frankiego  

-  Decyzję pana Frankiego, sprzeczną z deklaracjami, złożonymi wobec założycieli ŚPR, w tym członków Związku Górnośląskiego, przyjmujemy z żalem, ale również ze zrozumieniem, uznając, że każdy ma prawo do własnej ścieżki politycznej kariery - komentuje Waldemar Murek z Śląskiej Partii Regionalnej.

Czytaj więcej