Czytasz: Długi: "Działaczy PiS zapraszamy do nas"

Długi: "Działaczy PiS zapraszamy do nas"

02:42
Poseł Kukiz15 chce przekonać regionalnych działaczy PiS do odrzucenia pomysłów zarządu tej partii ws. ordynacji wyborczej.

Tak stanowczej krytyki projektu PiS ze strony Kukiz'15 jeszcze nie było. Posłowie tego ruchu są oburzeni pomysłem rezygnacji z Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Najnowsza propozycja PiS w sprawie ordynacji wyborczej jest dla nich nie do przyjęcia i dlatego chcą przekonać działaczy PiS do odrzucenia tego projektu.

- Wzywamy PiS, nie kierownictwo, ale działaczy regionalnych, żebyśmy - być może - wspólnie próbowali przekonać kierownictwo PiS. Chcemy ratować ten nasz wpływ na samorządy, uaktywnić je, zwiększyć frekwencję wyborczą i rozszerzać JOW-y - mówił w Katowicach poseł Grzegorz Długi

JOW-Y szansą 

Zdaniem posła z Katowic Jednomandatowe Okręgi Wyborcze są wsparciem dla dobrych i aktywnych działaczy regionalnych. Przeciwni im mogą być tylko słabi w regionie działacze partyjni.

- JOW-y są niekorzystne dla tych, którzy są tylko zainteresowani wewntąrzpartyjnymi karierami - oceniał poseł Długi.

Determinacja w szeregach Kukiz'15 jest ogromna. Grzegorz Długi wzywał dziś do współpracy wszystkich, którzy chcą zmienić negatywne zapisy w najnowszym projekcie ordynacji wyborczej.

- Jest nam totalnie obojętnie z kim, dopóki ten ktoś będzie chciał w ramach istniejącego prawa zmienić te projekty, ale i obecny stan rzeczy. Żeby była jasność, obecny stan rzeczy nie jest dobry, wymaga gruntownej przemiany. Nie może to być przemiana, która ugruntuje, upartyjni i zabetonuje istniejący układ - mówi Grzegorz Długi.

E-Voting zwiększy frekwencję

Posłowie Kukiz'15 chcą zwiększenia frekwencji wyborczej. To w braku zaangażowania Polaków widzą negatywne aspekty aktywności samorządowej. Rozwiązaniem ma być m.in. wprowadzenie głosowania przez internet. 

- Samorządy zamieniły sie w różnego rodzaju kliki, które obstawiły spóki komunalne i mają zapewnioną władzę do końca życia. Tą ordynacją tego nie zmieniamy, ale wzmacniamy zamknięcie samorządów na szersze obywatelskie poglądy. Wyjściem byłby e-voting. Chcielibyśmy o tym dyskutować, jak wprowadzić nowe elementy zwiększenia aktywności i frekwencji wyborczej - mówi poseł Długi.

Zdaniem Grzegorza Długiego każdy dzień pokazuje jak źle zorganizowany jest ustrój w naszym państwie.

- Sprzyja on wierchuszkom partyjnym. Nie sprzyja obywatelom i naszemu państwu. Pozostanie obecnego układu ustrojowego powoduje powolny rozpad. Nie od dwóch lat, ale od dłuższego czasu następuje erozja myślenia obywatelskiego. Doprowadzi albo do autokracji, albo do anarchii - przestrzega Grzegorz Długi.

 

Czytaj więcej