Czytasz: Grzegorz Długi będzie europosłem?

Grzegorz Długi będzie europosłem?

Paweł Kukiz przedstawił „jedynki” list do Parlamentu Europejskiego.

Nerwowo jest w obozie Kukiz’15. Wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka zapowiadał, że jego formacja przedstawi kandydatów do Parlamentu Europejskiego zanim zrobią to największe partię. Swoje listy zdążyli już przedstawić i PiS, i PO, i Wiosna. O kandydatach Kukiz’15 słychać było tylko tyle, że są. Mówiło się nawet, że Paweł Kukiz nie wystawi nikogo do walki o Parlament Europejski, bo po rozbracie z narodowcami nie ma kto zbierać podpisów pod listami.

Lider Kukiz’15 przecina spekulacje o klęsce jego ugrupowania i przedstawia „jedynki”. Nie robi tego jednak na konwencji, ale w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Liderem list w województwie śląskim będzie poseł Grzegorz Długi. To on będzie mierzył się z Jerzy Buzkiem (KE), Jadwigą Wiśniewską (PiS) i Łukaszem Kohutem (Wiosna).

Zdaniem Marcina Palade, Kukiz’15 w województwie śląskim może liczyć na jeden mandat. Tak wynika z jego prognozy opracowanej na podstawie sondażu eurowyborczego Estymatora dla DoRzeczy. Zgodnie z pierwszymi założeniami, Koalicja Europejska zdobyłaby trzy miejsca w europarlamencie. Tyle samo miałby mieć PiS. Po jednym mandacie trafi do Wiosny i Kukiz’15.

Wciąż jednak nie wiadomo ilu ostatecznie europosłów będą mogli wybrać Polacy. W przypadku Brexitu, Polska miała mieć jeden mandat więcej, co dawało 52 przedstawicieli. Wyjście Wielkiej Brytanii jednak się odwleka. Wielu wskazuje, że ten dodatkowy mandat mógłby przypaść kandydatowi z woj. śląskiego. Warunkiem byłaby wysoka frekwencja w regionie. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Czytaj więcej