Czytasz: Grypa 2018 oporna na szczepionki?

Grypa 2018 oporna na szczepionki?

Na Śląsku jest już grypa. Zarówno A jak i B. Silesion pyta ekspertów, czy trzeba się jej bać.

120 tys. 543 zachorowania i podejrzenia zachorowań w Polsce, z czego 10 tys. 14 na Śląsku. A to tylko bilans grypy i chorób grypopodobnych od 1 do 7 stycznia.

Jak twierdzi Państwowy Zakład Higieny, mamy teraz 44,8 zachorowań na 100 tys. mieszkanców. Zgonów nie odnotowano. 393 osoby musiały jednak z objawami grypy trafić do szpitali, przede wszystkim 124 osoby w Pomorskiem. W Śląskiem na szczeście tylko 9 osób. Powód? Niewydolność oddechowa.

A do tego media obiegła informacja o wirusie grypy, który zaatakował w 46 stanach USA. U większości chorych wykryto wirusa typu H3N2, który jest szczególnie zaraźliwy. Sieć ABC News podała, że ma on być oporny na szczepionki. 

Czy mamy się bać tegorocznej grypy?

- Nie trzeba się bać, tylko trzeba się zaszczepić - mówi Silesion.pl dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń Centrum Medycyny Zapobiegawczej w Warszawie. - To nieprawda, że wirus H3N2 jest oporny na szczepionki. Faktem natomiast jest, że jest to nowa mutacja wirusa, która powstała w Australii. Szczepionka, przygotowywana pół roku wcześniej, zawiera składniki tego wirusa, ale w wyniku jego zmienności, szczepionka tegoroczna może mieć mniejszą skuteczność. To nie oznacza, że mamy się nie szczepić, bo szybkość mutacji wirusa jest pochodną od liczby zakażonych, a tych przybywa - wyjaśnia dr Grzesiowski.

H3N2 najpierw siał spustoszenie w Australii, teraz w USA i w Wlk. Brytani oraz na południu Europy.

- Ale zachorowali głównie nieszczepieni! - wyraźnie podkreśla dr Grzesiowski.

A jak jest u nas. Jak wygląda w Polsce epidemia grypy?

- W tym roku mamy dopiero dwa potwierdzone laboratoryjnie przypadki grypy. Jedna to grypa A, druga B. Więcej jeszcze nie wiemy, ale H3N2 to nie jest dla nas nowy wirus. Był rok temu - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii  katowickiego Sanepidu. - Szczepionki dostępne w Polsce przeciw grypie na sezon 2017/2018 zawierają wirusy grypy A H3N2 - tłumaczy Cieślik-Tarkota. 

Póki co, jak wyjaśnia, nie ma u nas epidemii grypy, ale wszystko przed nami, zwłaszcza że nadal szczepi się profilaktycznie niewiele osób. - Mamy szczepionki, można z ważnym 24 godziny badaniem lekarskim zgłosić się do nas. Odporność uzyskujemy już po 10 dniach - zachęca Cieślik-Tarkota.

Jakie wirusy grypy wchodzą w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w sezonie 2017/2018?

Od sezonu epidemicznego 2017/2018 szczepionki przeciw grypie dostępne na polskim rynku są trójskładnikowe lub czteroskładnikowe. W sezonie 2017/2018 w skład szczepionek przeciw grypie wchodzą:

– trzy wirusy grypy:

• A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus

• A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus

• B/Brisbane/60/2008-like virus

lub

– cztery wirusy grypy:

• A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus

• A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus

• B/Brisbane/60/2008-like virus

• B/Phuket/3073/2013-like

(Źródło: EU recommendations for 2017/2018 seasonal flu vaccine composition.)

Szczepionki przeciw grypie dostępne w Polsce to:

1. VaxigripTetra– szczepionka przeciw grypie inaktywowana, zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion wirusa grypy (podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur S.A., Francja), przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
Szczepionka ta należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji, zawiera rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego).

2. Influvac 2017/2018 – szczepionka przeciw grypie, inaktywowana, podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe wirusa grypy (podmiot odpowiedzialny: BGP Products B.V., Holandia) przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
Szczepionka Influvac należy do grupy szczepionek podjednostkowych III generacji jest przygotowywana w taki sposób, że w procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania, w stosunku do etapów procesu wytwarzania szczepionki typu rozszczepiony wirion. W efekcie produkt końcowy szczepionki zawiera głównie dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA).

 

Pamiętaj! Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

- Jedna na 100 osób ma średnio groźne powikłania, nie warto ryzykować. Warto się szczepić! - apeluje dr Grzesiowski.

Powikłania pogrypowe to m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne. 

Jakie są objawy kliniczne grypy?

Nagłe pojawienie się objawów
Gorączka najczęściej wysoka, ale u ok. 12% zakażonych gorączka nie występuje
Dreszcze
Bóle mięśniowe i stawowe
Ból głowy, ból gardła
Kaszel, katar
W ok. 25-30% przypadków wymioty i biegunka częściej u dzieci i młodzieży

Większość zachorowań przebiega łagodnie lub średnio-ciężko, a choroba ustępuje samoistnie po 5 – 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. 

Jakie substancje pomocnicze wchodzą w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w sezonie 2017/2018?

Poza antygenami wirusów grypy w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w sezonie 2016/2017 wchodzą następujące substancje:

W skład szczepionki Influvac wchodzą:
– substancje pomocnicze: chlorek potasu, diwodorofosforan potasu, disodu fosforan dwuwodny, octan sodu, dwuwodny chlorek wapnia
– substancje w ilościach śladowych: albumina jaja kurzego, formaldehyd, bromek trimetyloaminowy, polisorbat 80 lub gentamycyna.

W skład szczepionki VaxigripTetra wchodzą: 
– substancje pomocnicze: chlorek sodu, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan, chlorek potasu, woda do wstrzykiwań
– substancje w ilościach śladowych: albumina jaja kurzego, neomycyna, formaldehyd, octoxynol-9.

 

W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:

Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
Unikanie kontaktu z osobami chorymi
Zachowanie minimalnego dystansu 1 metra od osoby chorej, jeśli kontakt z nią jest konieczny.
Maksymalne skracanie czasu pobytu wśród chorych
Unikanie tłumu
Częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie zwłaszcza po kaszlu lub kichaniu. Preparaty na bazie alkoholu zmniejszają ilość wirusa na brudnych rękach, ale bardziej skuteczne jest mycie rąk wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund.
Unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust.
W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu
Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Czytaj więcej