Silesion.PL

serwis informacyjny

Grupa ORLEN wybuduje farmę wiatrową na Opolszczyźnie

PKN Orlen

Energa Green Development z Grupy ORLEN przejęła od spółek ONDE i Goalscreen Holdings Limited projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice, zlokalizowanej w województwie opolskim. Inwestycja o łącznej mocy 37,4 MW zostanie zrealizowana do końca 2025 roku i będzie pierwszą farmą wiatrową Grupy ORLEN zlokalizowaną w południowej Polsce.

Farma wiatrowa Szybowice, zlokalizowana w Gminie Prudnik, będzie składała się z 17 turbin Vestas, każda o mocy 2,2 MW, co pozwoli zasilić około 60 tysięcy gospodarstw domowych. Będzie to czternasta farma wiatrowa w portfolio Koncernu. Z blisko 1 GW odnawialnych mocy Grupy ORLEN, ponad 500 MW pochodzi właśnie z wiatru. Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma ONDE, czołowy generalny wykonawca instalacji OZE w Polsce, która ma w swoim koncie ponad 400 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

Energa Green Development jest spółką z Grupy ORLEN, odpowiedzialną za rozwój lądowych źródeł odnawialnych. W swoim portfolio spółka posiada także projekty fotowoltaiczne typu greenfield o różnym stopniu zaawansowania o łącznej mocy wynoszącej ponad 1 GW. Około 180 MW ma być docelowo zrealizowanych w formule cable-pooling, czyli z użyciem już istniejącego przyłącza, z którego korzystają też farmy wiatrowe.

Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi między innymi morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego Koncernu multienergetycznego, do końca dekady Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024