Czytasz: Grozili, że go zburzą. Przetrwał już 60 lat

Grozili, że go zburzą. Przetrwał już 60 lat

Jego o 3 lata starszy brat z Warszawy ma legnąć w gruzach, a on choć mniejszy, to stabilnie stoi na socrealistycznych fundamentach. Pałac Kultury Zagłębia świętuje swoje 60 lat!

Charakterystyczna rozłożysta bryła i centralne miejsce w Dąbrowie Górniczej. Chyba nikt nie wyobraża sobie placu Wolności bez niego Zwłaszcza wieczorem, gdy migocze w blasku kolorowego oświetlenia. Owszem, niemal od początku ma swoich krytyków, grupa zwolenników wydaje się jednak większa.

Pokonał Warszawę. I pierwszy trafił do rejestru

Pałac Kultury Zagłębia, bo o nim właśnie mowa, jest młodszym bratem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. I chociaż ten w Zagłębiu nie sięga chmur, to właśnie dąbrowski PKZ pierwszy (w 1979 roku) trafił do rejestru zabytków.

Jego drzwi otwarto oficjalnie w 1958 roku, a pamiętny dzień 11 stycznia był opisywany w lokalnej prasie jako „punkt zwrotny dla Dąbrowy Górniczej”. - Życie kulturalne miasta przed uruchomieniem Pałacu praktycznie nie istniało - mówi Olaf Otwinowski z działu marketingu PKZ.

Zakłuł ostatnio w oczy, Wszystko przez warszawski

Ostatnio o gmachu znów zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą  starszego brata ze stolicy. Chęci zburzenia Pałacu w Warszawie trafiły aż do Dąbrowy Górniczej. Skutek? Tutejsi radni zasugerowali, by na PKZ wysłać buldożery. Nic mu jednak nie grozi – przekonują władze miasta. I przypominają, że budynek w latach 2011-2014 przeszedł gruntowny remont, na który przeznaczyły prawie 60 mln złotych.

Sprawdź najważniejsze daty w historii PKZ:

Huczne urodziny

Teraz dąbrowski Pałac obchodzi swoją 60-tkę. A jako że u szczytu wejścia do gmachu widnieje złote motto „Kulturze i Sztuce”, z całą pewnością zbliżający się jubileusz Pałacu Kultury Zagłębia będzie obfitował w wiele kulturalnych wydarzeń. Na jego scenie zobaczymy i usłyszymy m.in. światowej sławy rosyjskiego pianistę Dmitry’ego Shishkina – laureata Konkursu Chopinowskiego, Korteza, Natalię Przybysz czy zespół Sorry Boys. Rok 2018 będzie stał sztuką na najwyższym poziomie, z którą warto obcować, by żyć pięknie, bo – człowiek bez sztuki jest dużo uboższy – jak twierdzi Jacek Cygan, z pochodzenia sosnowiczanin.

11 stycznia 2018 r. mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego mieli okazję wznieść toast aż dwa razy! Koncertem Życie jest piosenką uczcili 60-lecie Pałacu Kultury Zagłębia oraz 40-lecie pracy twórczej Jacka Cygana – jednego z najsłynniejszych Zagłębiaków, który swoją twórczością nieraz umilił życie każdemu z nas.

ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAŁ KIEDYŚ PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA:

W najbliższą niedzielę tj. 14 stycznia od godz. 15:00 odbędzie się tu Karnawał przebojów, na który składać się będą dwa koncerty, warsztaty artystyczne i manualne dla dzieci, rozgrywki gier planszowych, sklepik z fantami oraz pokaz sztucznych ogni. Dodatkowo podczas imprezy odbędzie się zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W programie Karnawału przebojów:

15:00 - występ Miejskiej Orkiestry Dętej przed PKZ (przejście z muzeum ulicą 3-go Maja, aż pod PKZ),

18:30 - Koncert Łukasza Barucha i zespołu Mezalians Art

20:00 - Pokaz sztucznych ogni

Dodatkowo:

godz. 15:00-19:00 zajęcia artystyczne  i manualne dla dzieci
- Mała majolika - warsztaty malowania na ceramice- sala Agora
- Scrapbooking
- Teatrzyk – animacje teatralne i tworzenie kukiełek
- Maski karnawałowe
- Kapsuła czasu
- Pałac z gipsu – malowanie gipsowych form PKZ
- Bawialnia dla najmłodszych (sala konferencyjna)

godz. 15:00-17:00 gry planszowe dla dzieci prowadzone przez uczniów z SP nr 7 i I LO

godz. 15:00-20:00 sklepik pod Aniołem

- loteria fantowa prowadzona przez Forum  Równych Szans i Praw Kobiet  Dąbrowa Górnicza
- porady diabetologiczne i pomiar cukru we krwi przez Wojewódzkie Stowarzyszenie Diabetyków
- pokazy grup ratowniczych prowadzone przez Wyższa Szkołę Planowania Strategicznego oraz ZHP Auxylium 

Wstęp wolny.

Czytaj więcej