Czytasz: Chroń swój rower przed złodziejem

Chroń swój rower przed złodziejem

Wygrawerują Ci go w Jaworznie i Gliwicach.

Czy rowery są nadal atrakcyjnym łupem dla złodziei jak jeszcze kilka lat temu? Według śląskiej policji kradnie się ich coraz mniej. Ile dokładnie? szczgóły znane są w lokalnych komisariatach. Nie ma zbiorowych statystyk dotyczących województwa. 

Rowerowa moda cały czas trwa, kupujemycoraz droższe modele. Jak je uchronić przed kradzieżą?

Jaworzno i Gliwice mają na to swój sposób. Straż Miejska w Gliwicach od kilku lat graweruje rowery swoich mieszkańców, nadając im swego rodzaju numer rejestracyjny. Przypisany jest on do konkretnej osoby i tym sposobem straż posiada całą bazę danych rowerów i ich właścicieli.

W Gliwicach rowery grawerować można w każdy poniedziałek w godz. od 15:30 do 18, aż do sierpnia. Rowery oprócz graweru oznakowane są również naklejką informacyjną.

Nie tylko dla gliwiczan 

Bożena Fej z Wydział Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach. mówi, że akcja kierowana jest głównie do mieszkańców Gliwic, ale może z niej skorzystać każdy.

W Jaworznie natomiast oznaczyć swoje rowery można w Komendzie Miejskiej Policji 23 czerwca, 10 i 31 lipca oraz 25 sierpnia. Znakowanie rowerów odbywać się będzie w godz. 10 do 14, a 10 lipca do godz. 18.

Straż apeluje, aby pamiętać również o dobrym zabezpieczeniu mechanicznym roweru. Sprawdzą się zapięcia szeklowe, tzw. u-locki, łańcuchy i zapięcia składane.

Jaworznicka policja radzi:

  • W razie pozostawienia roweru bez opieki, należy nałożyć tzw. blokadę i postarać się mieć go na oku. Stosując zabezpieczenia przeciągnijmy je nie tylko przez koło, które łatwo można zdemontować, ale również przez ramę.
  • Warto zastosować solidne zabezpieczenia piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady, a dodatkowo rower taki przypiąć.
  • Przy zakupie roweru sprzedawca zawsze powinien wpisać do karty gwarancyjnej jego numer seryjny.
  • Zalecane jest sfotografowanie jednośladu i spisanie numeru identyfikacyjnego lub fabrycznego; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.
  • Przy pozostawianiu roweru w miejscu ogólnodostępnym, zostawiamy go w miarę możliwości w miejscu monitorowanym np. obok monitoringu miejskiego.
  • Jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania. 


Przypominamy również, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru, kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Czytaj więcej

Komentarze