Czytasz: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia? A co to takiego?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia? A co to takiego?

Zapytaliśmy dziś pasażerów. O wspólnym bilecie dla metropolii mało kto słyszał.

Mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od dziś mają jeden wspólny bilet. A dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Niby wszystko jasne, a w praktyce nikt nic nie wie.

REWOLUCJA KOMUNIKACYJNA W GÓRNOŚLĄSKO - ZAGŁĘBIOWSKIEJ METROPOLII

Młodzież wie najwięcej 

O wspólnym bilecie dla metropolii mało który pasażer słyszał. Najlepiej poinformowana, wbrew pozorom, jest młodzież.

 

- Tak, coś słyszałem, ale nie wiedziałem, że już od dziś jeździć mogę za darmo – mówi zasapany jeszcze po sylwestrowej nocy 15-letni Michał.

Lepiej poinformowana jest natomiast 13-letnia Weronika, za jazdę bez biletu otrzymała niedawno mandat, o nowych przepisach poinformowała ją jednak mama.

Zobacz wideo:

Kierowcy zdezorientowani

Starsi pasażerowie mówili dziś, że im wspólny bilet jest niepotrzebny.

- Pani, ja tylko po Tychach jeżdżę - usłyszałam. 

Co jednak, jeśli ktoś chciałby się przesiąść z autobusu MZK Tychy do KZK GOP? O ile ujednolicenie systemów KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry już wcześniej funkcjonowało, o tyle wciąż różne bilety obowiązywały w KZK GOP i MZK Tychy.

W rozwiązaniu tego problemu kierowcy też nie pomogą. Bilety w autobusach sprzedają podróżnym takie, jak dotychczas, ale nie wiedzą, czy można na nich podróżować również u innych przewoźników.

- My wiemy tyle, co sobie sami w internecie przeczytamy, nam nikt nic o nowych przepisach nie mówi – przyznaje jeden z kierowców MZK Tychy.

O wspólny bilet trudno też pytać w kiosku. 1 stycznia większość z nich jest bowiem zamknięta, pasażerowie więc w bilety zaopatrują się wyłącznie u kierowców autobusów.

Stare bilety nadal obowiązują

Przypomnijmy: ujednolicona taryfa, która weszła w życie, dotyczy biletów jednorazowych.

Wspólne bilety okresowe (dobowe, tygodniowe, miesięczne kwartalne) zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Oznacza to, że np. bilet miesięczny KZK GOP nie będzie jeszcze uprawniał do podróżowania MZK Tychy. Jednak bilet jednorazowy już tak.

Od dziś nadal obowiązują bilety 5-minutowe z MZK Tychy, bilety odległościowe na karcie ŚKUP, Taryfa Pomarańczowa w MZK Tychy.

Porozumienie dotyczące zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego dotyczy KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy.

 

Czytaj więcej