Czytasz: Górnicy wyjdą w tym tygodniu na ulicę

Górnicy wyjdą w tym tygodniu na ulicę

Krupiński będzie strajkował

We wtorek w Suszcu mają zapaść ostateczne decyzje co do organizacji górniczego protestu. Mieczysław Kościuk, przewodniczący Solidarności w kopalni Krupiński, poinformuje wszystkie załogi o przebiegu dzisiejszej Krajowej Sesji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Po zebraniu komisji jej przewodniczący Jarosław Grzesik zapowiedział skierowanie do przedstawicieli rządu wniosku. Chce upublicznienia dokumentu notyfikującego zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla polskich kopalń. Komentując napiętą sytuację w KWK Krupiński i KWK Makoszowy, Grzesik stwierdził, że zniecierpliwienie załóg sprawia, iż scenariusz wydarzeń może być różny.

Ponadto Grzesiak zaznacza, że największa górnicza organizacja związkowa nie uczestniczyła w pracach nad dokumentem notyfikacyjnym. Dzisiejsze zebranie KSGWK nie przyniosło też konkretnych decyzji dotyczących form protestu przeciwko decyzji o przeniesieniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Grzesik zwróci też uwagę, że napięcie wśród górników rośnie.

- Załogi na kopalniach już są coraz bardziej zdeterminowane i coraz bardziej zniecierpliwione, być może nie uda się po prostu tego utrzymać pod kontrolą - mówił.

Tego samego zdania jest Kościuk. Zamierza jutro przekazać pracownikom Krupińskiego decyzję komisji i ustalić datę i formę protestu. Kościuk zakłada, że odbędzie się on jeszcze w tym tygodniu, ale nie wyklucza również, że górnicy, pomimo ustaleń, na ulicę wyjdą szybciej, czyli we wtorek. Tak samo zrobili w poniedziałek ich koledzy z Zabrza.

Czytaj więcej