Czytasz: Góralska pogoda na święta

Góralska pogoda na święta

Święta będą mroźne, ale bez śniegu

13 grudnia przypada św. Łucji, a to oznacza, że od dziś słońce będzie zachodzić coraz później, a dzień będzie coraz dłuższy.

Mateusz Kurowski z kapeli Zbójnicy ze Szczyrku mówi, że górale, górnicy i rolnicy pogodę prognozują na podstawie kalendarza słonecznego, inaczej nazywanego właśnie kalendarzem św. Łucji.

- Do dziś słońce każdego dnia wstawało coraz później i zachodziło coraz wcześniej, dlatego też dzień był krótki - mówi Kurowski. - Od dnia św. Łucji słońce zachodzi coraz później, a od 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli, wystaje też coraz szybciej, przez co dzień jest dłuższy - dodaje.

Baca wyjaśnia, że z dzisiejszym świętem związane jest także przysłowie „Święta Łucja dnia przerzuca”, stąd też wziął się kalendarz świętej. Jak działa? Pogoda z 13 grudnia przepowiada, jaka będzie pogoda w styczniu, z 14 grudnia dowiemy się jak będzie w lutym, z 15 grudnia w marcu, itd.

- W grudniu 2015 roku było stosunkowo ciepło, na termometrach było nawet 12 stopni. Grudzień może być więc mroźny, ale z niewielkimi opadami śniegu - prognozuje Kurowski.

Zdaniem bacy, mroźnej zimy z opadami śniegu możemy się więc spodziewać dopiero w styczniu.

Czytaj więcej