Czytasz: Górale beskidzcy na ścianie

Górale beskidzcy na ścianie

Powrót do korzeni. Tak nazywa się nowy mural, który inspirowany jest góralskim folklorem. Zobaczcie!

W Bielsku-Białej powstał nowy mural. Nazywa się "Back to the roots", czyli „powrót do korzeni”. Autorem realizacji jest duet artystyczny „Olliemoonsta”, który tworzą Naza del Rosal i Juan Rico – hiszpańscy artyści i projektanci. Praca znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Piastów Śląskich 10.

Malują plemiona tubylcze

Kariera artystyczna Nazy del Rosal i Juana Rico rozpoczęła się od cyklu wystaw w całej Hiszpanii, na których prezentowane były obrazy obojga artystów. Hiszpanie podejmują tematykę piękna wśród tubylczych plemion i kultur na całym świecie, a także odwołującą się do współczesnych „miejskich plemion”. Artyści wystawiali swoje prace w wielu miastach na świecie, m.in. w Madrycie, Montrealu, Toronto i Vancouverze. Ich murale można podziwiać w Hiszpanii, Portugalii, Wenezueli i na Dominikanie.

Zafascynował ich nasz folklor

Tematem bielskiego muralu na osiedlu Piastów Śląskich, jest kultura górali beskidzkich przetworzona poprzez kolorową, ilustracyjną stylistykę – charakterystyczną dla duetu „Olliemoonsta”.

– Hiszpańscy artyści byli uczestnikami międzynarodowych rezydencji „Beyond Time/Poza czasem 2012” w Bielsku-Białej. Zafascynowały ich wówczas nasza kultura i folklor, dlatego chętnie przyjechali ponownie, by zrealizować w jego przestrzeni duże dzieło malarskie – mówi Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.

Inicjatorem powstania muralu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” w Bielsku-Białej, koordynatorem prac artystycznych i partnerem w realizacji jest Galeria Bielska BWA. Projekt galerii dotyczący murali nosi nazwę „oBBraz miasta”.

Bielsko ma już 20 murali

Jest też drugi mural. Dzieło Mario Gonzaleza Jr. nazywa się „Zore” i powstało na murze oporowym przed wejściem głównym do hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem. Jest efektem kilkugodzinnych warsztatów, głównie z udziałem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Mario Gonzalez łączy miejskie abstrakcyjne graffiti i ekspresjonizm z muzyką i własnym tańcem.

Obecnie w Bielsku-Białej jest 20 wielkoformatowych murali. Dzięki inicjatywie Galerii BWA, od 2008 roku powstało 13 obrazów. W 2016 roku Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wydał przewodnik „Bielsko-Biała. Murale”, który bezpłatnie można otrzymać w Galerii Bielskiej BWA oraz w Punkcie Informacji Turystycznej.

Czytaj więcej