Czytasz: “Góral” wróci na ring

“Góral” wróci na ring

Tomasz Adamek “odwiesza” zakończenie bokserskiej kariery. 40-latek w czerwcu wystąpi podczas gali Polsat Boxing Night. - Powodem nie były pieniądze - powiedział pięściarz podczas jednego z wywiadów.

Urodzony 1976 w Żywcu, polski pięściarz, pseudonim “Góral”, czyli Tomasz Adamek ponownie chce powrócić na ring bokserski. Pierwszy raz rękawice zawiesił na dłuższy czas po przegranej walce 8 listopada 2014 rok walce z innym polskim bokserem Arturem Szpilką. Przegrał na punkty z młodszym o 13 lat leworęcznym przeciwnikiem.

2014 rok był także ważny dla Adamka z innego powodu. Pięściarz próbował zaistnieć wówczas w europejskiej polityce. Kandydował jako "jedynka" do europarlamentu z listy Solidarnej Polski. Niestety na tym polu nie osiągnął zwycięstwa. Fani nie zapewnili mu miejsca w Brukseli, partia nie przekroczyła wymaganego progu wyborczego.

Koniec kariery Tomasza Adamka

Rok temu Adamek ponownie stanął na ringu. Jego przeciwnikiem był wówczas Amerykanin Eric Molina. Polak prowadził na punkty, jednak pięściarz z USA w dziesiątej rundzie zadał Góralowi mocny cios, po którym Adamek pożegnał się ze sportem, jednak nie na zawsze jak się okazało niedawno.

Przygodę z boksem Adamek zaczynał w swoim rodzinnym mieście, Żywcu. Jego pierwszy klub to “Góral Żywiec”. Później początkujący bokser trenował w GKS Jastrzębie i Concordii Knurów. Pierwsze zawodowe walki odbył w 1999 roku.

Adamek to jeden z najlepszych polskich pięściarzy. Zdobył tytuł zawodowego mistrza świata organizacji International Boxing Federation (IBF) i International Boxing Organization (IBO) w kategorii juniorciężkiej oraz World Boxing Council (WBC) w kategorii półciężkiej.

Obecnie Tomasz Adamek trenuje w Nowym Jorku.

Adamek w USA: “Jestem w dobrej dyspozycji, codziennie trenuję”

- Planuję ponownie wyjść na ring. Żona mówi nie, ale ja jestem na tak. Kibice mają mnie zapamiętać ze strony wojownika, nie tego, który przegrywa - mówił Tomasz Adamek w wywiadzie udzielonym kanałowi HitFirstBoxing, opublikowanym na Youtubie 2 kwietnia.

Powodem powrotu nie są pieniądze, bo te jak przyznaje sam Adamczyk w wywiadzie zarobił już wcześniej i dobrze zainwestował w nieruchomości. - Zejdę po pięknej walce, zwycięskiej, wtedy powiem good bye. Każda porażka boli, ale chcę wrócić i pokazać, że jestem silniejszy.

Adamek trenuje pod okiem specjalistów z katowickiego AWF-u

Już po raz trzeci wsparcie Adamkowi zaoferowała Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Za przygotowanie do czerwcowej walki odpowiada między innymi Jakub Chycki. Odpowiada on za przygotowanie fizyczne do walki. Transfer wiedzy z topowych ośrodków naukowych, w tym z katowickiego AWF-u.


- Dbamy o to, aby nie zabrakło pary i żeby silnik nie zawiódł - tłumaczy dr Jakub Chycki, Katedra Teorii i Praktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. - Pod względem technicznym jest to zawodnik doświadczony i w pełni ukształtowany, dlatego podczas treningów koncentrujemy się na maksymalnym wykorzystaniu potencjału Tomka.

fot. www.jakubchycki.pl

Dr Chycki często jeździ do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie trenuje Adamek. Wraz z amerykańskim trenerem monitorują postępy Polaka. A jest nad czym pracować, bo choć technika jest doskonała, to wiek zawodnika nie działa na jego korzyść.

- Podczas treningów pracujemy nad jego gibkością. Wprowadzamy nowe elementy, tak aby nie było monotonnie - dodaje dr Chycki - Robił to dla nas przez całe życie. Ma jeszcze spory potencjał, nikt tak dobrze jak on nie sprzedaje w Polsce biletów na swoje walki. Tomek chce walczyć i chce wygrać.

18 kwietnia Adamek przylatuje do Polski. Po konferencji prasowej zapowiadającej galę Polsat Night, która odbędzie się 24 czerwca, wybiera się na obóz kondycyjny w okolicach Karpacza.

Czytaj więcej