Czytasz: Goprowcy uwolnili pechowego grotołaza

Goprowcy uwolnili pechowego grotołaza

W Wielkanoc mężczyzna wraz z kolegami poszedł zwiedzać Jaskinię Salmopolską. Grotołaz utknął, potrzebna była pomoc GORP Beskidy.

Mężczyzna przez dłuższy czas zwisał głową w dół. Sytuacja była bardzo poważna – poinformował w poniedziałek ratownik dyżurny grupy beskidzkiej GOPR Andrzej Gola.

- Tuż po uwolnieniu mężczyzna był w złej kondycji – bardzo przemoknięty i wyziębiony. Słabł z minuty na minutę. Zwisał głową w dół, więc pojawiły się kłopoty z krążeniem. Przez pewien czas po wydobyciu nie był w stanie stanąć na własnych nogach - powiedział Gola.

Grotołaz z bielskiego speleoklubu wraz z kilkoma kolegami zszedł do jaskini, znajdującej się na przełęczy między Szczyrkiem i Wisłą, w niedzielę. W pewnym momencie zakleszczył się między skałami. Koledzy próbowali mu pomóc, ale nie zdołali. Późnym wieczorem wezwali na pomoc goprowców.

- Ratownicy musieli skuć nieco skał, aby uwolnić grotołaza. W akcji uczestniczyło 22 goprowców. Wśród nich byli członkowie sekcji grotołazów. Akcja została zakończona przed północą – dodał Gola.

Jaskinia Salmopolska ma długość 115 m. Została odkryta przez bielskich speleologów w 1969 r. „To bardzo trudna jaskinia do zwiedzania” – podkreślił Andrzej Gola.

Grupa Beskidzka GOPR zrzesza ok. 400 ratowników. Zasięgiem działania obejmuje teren od Bramy Morawskiej po Babią Górę.

Czytaj więcej