Czytasz: Google Doodle 22 czerwca. Kim był Oskar Fischinger?

Google Doodle 22 czerwca. Kim był Oskar Fischinger?

Dziś świętowałby swoje 117. urodziny. Bohater Google Doodle 22.06.2017 to Oskar Fischinger. Google upamiętnia dziś reżysera filmów eksperymentalnych i animowanych. Oskar Fischinger łączył popularną muzykę z animacją abstrakcyjną, fascynowała go "muzyka wizualna".

W swoich latach był wizjonerem, do dziś można się zastanawiać patrząc na jego działa - jak to możliwe, że powstały w erze, w której komputery nie były nawet szalonym snem?

Kim był Oskar Fischinger?

Oskar Wilhelm Fischinger (22 czerwca 1900 r. - 31 stycznia 1967 r.) był niemiecko-amerykańskim animatorem abstrakcyjnym, filmowcem i malarzem, który tworzył abstrakcję wiele dekad przed pojawieniem się grafiki komputerowej i teledysków. Stworzył specjalne efekty dla "Woman in the Moon" z 1929 roku Fritza Langa, jednego z pierwszych filmów science-fiction.

Oskar Fischinger zrobił ponad 50 filmów krótkometrażowych i namalował około 800 płócien, z których wiele można oglądać w muzeach, galeriach i kolekcjach na całym świecie.

Oskar Fischinger w Google Doodle 22.06.2017

Google udostępnia 22 czerwca mechanizm, dzięki któremu możemy wczuć się w rolę Fischingera i skomponować animację łączącą efekty wizualne z muzyką. Po kilknięciu na logo Google Doodle zostajemy przeniesieni do odpowiedniej aplikacji, stworzyć kompozycję, a następnie ją odegrać. Poniżej prezentujemy filmik, w którym możemy zobaczyć jak dokładnie działa Google Doodle na cześć Oskara Fischingera.


Oskar Fischinger Google Doodle - zobacz film:

Oskar Fischinger - An Optical Poem (1938)

 

Czytaj więcej