Czytasz: Golonkowa afera znalazła swój finał w sądzie

Golonkowa afera znalazła swój finał w sądzie

Dyrektor GOKiR usłyszał już zarzuty.

- Jak Bóg da, to jeszcze w tym miesiącu kończymy tę sprawę – mówi Marcin Felsztyński, prokurator rejonowy w Wodzisławiu Śląskim.

Chodzi o aferę z goloną w roli głównej. Przypomnijmy: 11 listopada 2015 r. w gminie Mszana powiatu wodzisławskiego odbył się festyn Smaki Jesieni. Na jego organizację gmina dostała 80 tys. zł z unijnych dotacji. Po półtora roku wybucha ogólnopolska afera, bo na festynie podobno brakowało... golonki.

Mięsa miało być 173 kg, ale radni nie pamiętali by je jedli. Gminna komisja rewizyjna, pół roku po imprezie skierowała więc pismo do urzędu marszałkowskiego w celu wyjaśnienia sprawy. Ta wzbudziła ogromne kontrowersje, bo zakupiona za unijne środki golonka miała być serwowana na festynie za darmo. Wybucha ogólnopolska afera medialna.

Dyrektor stanie przed sądem

Za brak golonki na festynie odpowiedzialny był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie Rafał Jabłoński. I teraz jak zapowiada prokuratura, dyrektor będzie się z tego tłumaczył przed sądem.

- Rafał Jabłoński usłyszał zarzut niedopełnienia i przekroczenia obowiązków służbowych – mówi Felsztyński.

Prokuratura zastosowała wobec Jabłońskiego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 2 tys. złotych i dozoru policyjnego. Dyrektor został zawieszony też w pełnieniu obowiązków służbowych oraz otrzymał zakaz kontaktowania się z pracownikami GOKiR.

W maju Jabłoński tłumaczył nam, że podczas festynu Smaki Jesieni zapomniał golonki po prostu rozdysponować.

Ludzie za golonkę zapłacili

- Przez godzinę wydawaliśmy pierwszą partię golonki. Później po dwóch godzinach mieliśmy wydawać kolejną partię, itd. W tym czasie byłem zajęty m.in. ogrzewaniem hali i prowadzeniem imprezy i przeoczyliśmy wdawanie kolejnych partii – wyjaśniał wówczas Jabłoński.

Golonka schowana została więc do chłodni i rozdysponowana została na innej imprezie organizowanej przez GOKiR. Sęk w tym, że była to impreza biletowana.

Czytaj więcej