Czytasz: Zalewają Sztolnię!
Prace w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wkraczają w fazę końcową. Kiedy turyści popłynął łódkami?

- Od początku tygodnia rozpoczęliśmy zalewanie trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza. To kamień milowy dla naszej inwestycji, jeden z finalnych etapów prac przed planowanym uruchomieniem Sztolni w całości dla ruchu turystycznego - poinformował Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Obiekty: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza)

Odcinek wodny, czyli trasa przyszłego spływu łodziami w Sztolni ma długość ok. 1100 metrów. Kończy się w samym centrum Zabrza, na ulicy Karola Miarki. Tutaj, pod ziemią, turyści docelowo wpłyną do otwartej niecki basenowej, skąd opuszczą łodzie za pomocą specjalnie przygotowanego nabrzeża portowego.

Ostatnie zdjęcia wykonane jeszcze przed rozpoczęciem napełniania Sztolni (Fot. Łukasz Zawada):

Napełnianie może potrwać od kilku do kilkunastu dni. W pierwszej fazie odbywa się dzięki wodzie naturalnie napływającej do Sztolni. W dalszym etapie, w zależności od potrzeb, Sztolnia będzie uzupełniana wodą z sieci wodociągowej.

W kolejnych tygodniach Sztolnię czekają testy szczelności odcinka wodnego oraz wodowanie dwóch zestawów łodzi, które będą obsługiwały ruch turystyczny. Łodzie napędzane są silnikami elektrycznymi i mogą zabrać jednocześnie do 24 osób.

Kiedy otwarcie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu? 

- Okres wakacyjny rezerwujemy dla testowego ruchu turystów w różnych wariantach tras, testów przepustowości, a także instalacji wyposażenia multimedialnego. Poziom zaawansowania najcięższych i najtrudniejszych robót górniczych oceniamy na 95% - tłumaczy Mitek.
 

Otwarcie całości Sztolni łącznie z odcinkiem wodnym przy pełnym obłożeniu ruchu turystycznego planowane jest na wrzesień. Wcześniej, podczas Industriady, 10 czerwca, Sztolnia będzie dostępna przedpremierowo – odwiedzający przejdą trasą „suchą” od szybu Carnall do szybu Wilhelmina.

Relacja z naszej wizyty w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej:

Zobacz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną w oku kamery 360 stopni:

 

Czytaj więcej