Czytasz: Historia zaklęta w cegle, wodzie i węglu

Historia zaklęta w cegle, wodzie i węglu

03:18
Przed oficjalnym otwarciem zaglądamy do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Czy będzie hit na miarę kopalni Guido?

Podczas planowania wypadów weekendowych będziemy mieli do dyspozycji kolejny punkt na liście zabytków techniki. Znasz kopalnię Guido, sztolnię Czarnego Pstrąga, a Kanał Gliwicki nie ma dla Ciebie tajemnic? Do tego lubisz tunele, zapach wilgoci i historię? To miejsce będzie dla Ciebie idealne. 

O historii modernizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej już pisaliśmy. 

>> "Przez ponad trzy lata ze Sztolni znajdującej się pod centrum Zabrza wydobyto prawie 19 tysięcy ton mułu wyłącznie za pomocą łopat i taczek, ponieważ warunki w Sztolni nie pozwalały na użycie maszyn. Udrożniono dwa szyby górnicze. Ekipy budowlane wykonały jeden całkowicie nowy chodnik z poziomu powierzchni aż do poziomu Sztolni." << Kliknij i dowiedz się więcej!

Teraz zapraszamy na wycieczę do sztolni. 

Zobacz zdjęcia ze spaceru po kolejnej atrakcji turystycznej Zabrza. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna przed oficjalnym otwarciem:

Będąc dzieckiem oglądałam maszyny parowe w “Luizie” obok której, a w zasadzie pod którą powstaje nowa atrakcja - Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. I pamiętam charakterystyczny zapach. A do tego historia tego miejsca.

Bierzemy lampę, kask, aparat ucieczkowy, aparat fotograficzny. Wsiadamy do kolejki. Moim przewodnikiem jest Roman Chytry, emerytowany górnik z 34-letnim stażem pracy, obecnie przewodnik między innym po kopalni Guido, a za jakiś czas po Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Pan Roman podczas naszego spaceru opowiada o trudach z jakimi spotkały się ekipy podczas prac, o historii i geologii. Tłumaczy co to pokład węgla, świetlik (nie, nie o robaka chodzi) i po co właściwie była ta sztolnia, a także co ją “zabiło”.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu? Opowiada przewodnik

 

Kiedy otwarcie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu?

Różne techniki wydobywania węgla, ale przede wszystkim sposób w jaki drążono tunel, jak wydobowano skały i wodę? M.in. na te pytania znajdziecie tu odpowiedź. Razem z panem Romanem przeszliśmy zaledwie jedną trzecią trasy - od Szybu Carnall do Szybu Wyzwolenie (dawniej Wilhelmina), czyli z ul. Wolności wylądowaliśmy na ul. Sienkiewicza. Prawie dwugodzinna wycieczka z przerwami na robienie zdjęć. Panujący półmrok, wyczuwalna w powietrzu wilgoć, ponad stuletnia cegła i drewno. Lada moment pojawią się też specjalne łódki, którymi przepłyniemy z jednego końca Zabrza na drugi, oczywiście pod ziemią! Jeszcze przed wakacjami będą się odbywać tzw. "ruch testowy", sprawdzana będzie przepustowość tras. Na jesieni najprawdopodobniej nastąpi oficjalne otwarcie.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu - Fragment trasy w oku kamery 360!

Czytaj więcej