Czytasz: Masowy odstrzał dzików mobilizuje ekologów

Masowy odstrzał dzików mobilizuje ekologów

Odstrzał dzików doprowadzi do zupełnego zaniku populacji? Przeciwnicy odstrzału dzików podpisują petycję.

Ministerstwo środowiska na czele z Henrykiem Kowalczykiem przekonuje myśliwych o konieczności zbiorowego odstrzału dzików. Powodem ma być minimalizacja ryzyka rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń. Polski Związek Łowiecki zaplanował już ogólnokrajowy odstrzał zwierząt. Ekolodzy już ogłosili protesty. Chcą zablokować polowania. 

OchrOna czy skrajnOść ?

Oficjalnie ministerstwo chce chronić polskie zwierzęta. Przed czym? Przed rozprzestrzenianiem się choroby, która z dzików przenieść może się na świnie. Polska jest głównym eksporterem wieprzowiny. M.in. do krajów takich jak Chiny czy Japonia. Stąd, jak tłumaczy ministerstwo, konieczne są tak radykalne środki zapobiegawcze rozwojowi choroby na naszych terenach. Operacja odstrzału zwierzyny planowana jest na dni 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia br.

Stanowcze nie dla odstrzału dzików

Czy masowy odstrzał blisko 200 tys. osobników jest właściwym i jedynym rozwiązaniem? Na te pytanie odpowiada petycja obywatelska pt. “Nie dla masowego odstrzału dzika”. Podpisało ją już ponad 100 tysięcy osób.

- Myśliwi otrzymają ekwiwalent finansowy w wysokości kilkuset złotych za każde zwierzę. Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie - mówią inicjatorzy akcji.

Jak podkreślają, masowy odstrzał będzie skutkował nieodwracalnymi zmianami w naszym środowisku naturalnym i w populacji dzika. Nawołują, by to natura i rozsądek zwyciężyły w starciu z lobby myśliwskim i polityką.

CZYM JEST ASF ?

Afrykański pomór świń to choroba zakaźna zwierząt, która przywędrowała do nas z Białorusi. Pierwszy raz została zaobserwowana w Kenii na początku XX wieku. Przebieg ASF jest ostry. Po kilku dniach wysokiej gorączki temperatura ciała spada czego skutkiem jest sinica skóry. Następnie pojawiają się wybroczyny, duszności i biegunka. Ostatecznie prowadzi do śmierci zwierzęcia.

 

Czytaj więcej