Czytasz: Osiedle mieszkaniowe przy AWF? Mieszkańcy głośno protestują

Osiedle mieszkaniowe przy AWF? Mieszkańcy głośno protestują

Przy ulicy Kościuszki 84 ma się pojawić 7 budynków. Mieszkańcy protestują.

1600 mieszkańców podpisało petycję, w której domagają się uchwalenia planu zagospodarowania terenu. Dzięki temu możliwe będzie zablokowanie pomysłu budowy osiedla mieszkaniowego na terenie po stadionie przy ul. Kościuszki.

Przy ul. Kościuszki 84 mieści się stadion AWF. Uczelnia planuje się go pozbyć - powstała koncepcja zabudowy tego terenu. Ma tam powstać 7 budynków, każdy po 7 pięter, w których miałoby się mieścić 462 mieszkania i lokale użytkowe. Obecnie teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, co umożliwia realizację potencjalnej inwestycji. Wymagana byłaby zmiana kwalifikacji terenu, z, obecnie rekreacyjnego, na mieszkaniowy - czyli uzyskanie warunków zabudowy.

Realizacja inwestycji byłaby koszmarem dla osób zamieszkujących tę część Katowic, więc postanowili się zorganizować i zebrać podpisy pod petycją. Obywatele wnioskują o jak najszybsze uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie ulic Kościuszki, Astrów i Wita Stwosza. Swoją prośbę motywują dotychczasową opieszałością władz w zakresie uchwalenia planu - miał on powstać już w 2014 roku, lecz prac zaniechano.

- Ten teren znajduje się na górce. Postawienie tu masy betonu spowoduje, że miasto utraci element dotychczasowej wentylacji, co przyczyni się do jeszcze większej ilości smogu w mieście. Poza tym, inwestor przewiduje powstanie raptem 334 miejsc parkingowych na terenie osiedla mającego liczyć 462 mieszkania i punkty handlowo-usługowe , co spowodowałoby kompletne zatkanie wąskich i już zastawionych samochodami do granic możliwości, uliczek w okolicy. Dodatkowo, próba przeprowadzenia ruchu ulicą Fiołków i Kościuszki doprowadziłaby do wiecznych korków w tym rejonie. - mówi Pani Grażyna Szczurkowska, jedna z organizatorów akcji zbierania podpisów.

Katowiczanie złożyli wniosek z 1600. podpisami do katowickiego magistratu. Równolegle do zbierania podpisów AWF złożyło do UM wniosek o WZ dla tego terenu. Gdyby uczelni udało się uzyskać zezwolenie, mogłaby sprzedać z zyskiem teren funkcjonującego stadionu lekkoatletycznego. A to dla nich ważne bowiem AWF planuje budowę Sportowej Doliny, na stworzenie, której potrzebne są środki. 

Teraz pozostaje jedynie czekać na decyzje władz.