Czytasz: Gliwiczanka tancerką roku. Będzie reprezentować Polskę na Eurowizji

Gliwiczanka tancerką roku. Będzie reprezentować Polskę na Eurowizji

Paulina Bidzińska zwyciężczynią konkursu Młody Tancerz Roku. Dziewiętnastolatka była najlepsza. Pokonała siedmiu kandydatów i zachwyciła jury.

Paulina Bidzińska wygrała w niedzielę konkurs Młody Tancerz Roku. To ona będzie reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

Ostatnie starcie najlepszczych 

O tytuł Młodego Tancerza Roku walczyło ośmioro tancerzy w wieku 16-20 lat. W konkursie wystąpili: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Bartłomiej Malarz, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz i Pola Gonciarz.

Każdy z uczestników krajowych eliminacji wykonał solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Dodatkowo kandydaci zaprezentowali się w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie dla potrzeb konkursu przez Jacka Przybyłowicza - tancerza, choreografa, pedagoga baletu.

Dwie najlepsze uczestniczki konkursu, wybrane przez jury - Hanna Szychowicz i Paulina Bidzińska - przeszły do finału, w którym podczas spontanicznego pokazu zaprezentowały taniec decydujący o zwycięstwie.

Ostatecznie 19-letnia Bidzińska, która jest uczennicą szkoły baletowej w Bytomiu, okazała się być lepsza. Precyzja i technika zadecydowały, że to właśnie ona zatańczy na czeskiej scenie w czasie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, która odbędzie się pod koniec roku.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polscy tancerze wygrali dwukrotnie: w 2001 zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 Viktoria Nowak.

Obecny na uroczystości Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który ufundował dla zwycięzcy konkursu nagrodę w wysokości 20 tys. zł, podziękował wszystkim tancerzom za możliwość uczestnictwa we "wspaniałym spektaklu".

- Zwłaszcza taniec jest taką dziedziną sztuki, o której powinniśmy zawsze pamiętać. Za tym, co wy robicie, stoi olbrzymia praca, może największa praca w zawodach artystycznych. Wielka praca, która nie zawsze jest odpowiednio nagradzana, dlatego cieszę się bardzo, że jest ten konkurs - powiedział Gliński.

Oprócz głównej nagrody wręczono też kilka innych dodatkowych. Widzowie TVP Kultura głosując w systemie sms wskazali tancerza, który ich zdaniem najlepiej zatańczył. W głosowaniu widzów zwyciężyła Pola Gonciarz. Druga w głosowaniu jury, Hanna Szychowicz, otrzymała od Instytutu Muzyki i Tańca możliwość udziału w wybranych przez siebie warsztatach tanecznych do wysokości 10 tys. zł.

Tancerzy oceniało jury w składzie: Iwona Pasińska (przewodnicząca) - tancerka, choreograf, pedagog, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Grzegorz Pańtak - tancerz, pedagog tańca, choreograf.

Wieczór uświetnił występ pianisty, laureata nagrody Grammy - Włodka Pawlika oraz saksofonisty, zwycięzcy Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 r. w Kolonii - Łukasza Dyczko. Razem zagrali kompozycję pianisty pt. "Polish Jazz Dance".

Krajowy konkurs "Młody Tancerz Roku" został zorganizowany przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej