Czytasz: Gliwickie lotnisko się rozrasta!

Gliwickie lotnisko się rozrasta!

Nadlatują dobre wieści z gliwickiego lotniska – jego powierzchnia powiększy się o 418 271 m2. Wiemy, jakie plany wobec niego mają urzędnicy!

W Gliwicach jest wiele firm, przedsiębiorstw, inwestorów, którzy chętnie skorzystają z możliwości szybkiego przemieszczania się między Gliwicami a innymi ośrodkami w kraju. Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży nie tylko jako baza lotów biznesowych, ale też sportowych, będzie również działać dla małego ruchu cargo. Lotnisko gliwickiego aeroklubu będzie przeznaczone m.in. na potrzeby inwestorów i publicznego transportu lotniczego na małą skalę. Jednocześnie gliwickie lotnisko jest na tyle dobrze zlokalizowane, a zarazem na tyle duże, że możliwe jest wydzielenie obszaru dla publicznego transportu lotniczego na małą skalę.

Uzbrojony grunt Bojkowskich Pól o wartości 14,2 mln zł miasto przekaże Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, która rozbuduje lotnisko dla użytku małego i średniego biznesu. Tak podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowali gliwiccy radni.

– Na przekazanym gruncie spółka planuje wybudować utwardzony pas i drogę startową, drogi kołowania, płytę postojową, kontenerową stację paliw, hangary postojowe i postojowo-obsługowe, parkingi oraz drogi dojazdowe z niezbędną infrastrukturą – tłumaczył wiceprezydent Gliwic Piotr Wieczorek podczas sesji Rady Miasta.

Teren ma być również przystosowany na potrzeby organizacji imprez integrujących mieszkańców. Według założeń lotnisko ma być gotowe szybko, bo do 2018 r.

– Na tego typu usługi jest w Gliwicach spore zapotrzebowanie. Otwarcie lotniska dla ruchu biznesowego przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i będzie stanowić uzupełnienie lotniska w Pyrzowicach, stając się ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego. W planie budżetu miasta na 2017 r. przewidziano podwyższenie kapitału zakładowego spółki na kwotę 8 mln zł, która ma zostać przeznaczona na realizację inwestycji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta, a zrealizuje ją Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Według prognoz inwestycja będzie kosztować około 19,5 mln zł, z czego wkład własny to 9,75 mln zł.

Źródło: Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta w Gliwicach

Czytaj więcej