Czytasz: Park sensoryczny rośnie. A co z centrum nauki?

Park sensoryczny rośnie. A co z centrum nauki?

Obok wizytówki Gliwic, Radiostacji, wyrasta plac doświadczeń dla małych i dużych. Będzie można zobaczyć panoramę miasta z 50 metrów nad ziemią, bez wspinaczki!

Nie na wiosnę, ale najwcześniej na jesieni będzie gotowy sensoryczny park doświadczeń przy ulicy Tarnogórskiej. Na działce wzdłuż ulicy Lublinieckiej pojawił się już sprzęt ciężki. W tej chwili na terenie budowy trwają prace ziemne oraz uzbrajanie terenu w niezbędne media. Według zapewnień urzędników będzie to atrakcja, która zaciekawi dzieci i dorosłych. 

Gliwickie Centrum Umiejętności - prace ruszyły w lipcu:

“Gliwickie Centrum Umiejętności” ma nawiązywać do funkcji, jaką pełniła Radiostacja w przeszłości przesyłając sygnał dźwiękowy poprzez fale radiowe. Na park sensoryczny złoży się dziesięć interaktywnych urządzeń do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. W sąsiedztwie najwyższej w Europie drewnianej konstrukcji pojawią się obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które po zeskanowaniu specjalnego kodu "ożywają" na ekranie smartfona czy tableta. Specjalna konstrukcja i właściwości mechaniczne urządzeń pozwolą pokazać różne aspekty dźwięku jako zjawiska fizycznego. Użytkownik doświadczy fali akustycznej poprzez zjawiska wizualne, dźwiękowe i dotykowe. Wśród urządzeń akustycznych, które za pomocą dotyku przeniosą nas w świat dźwięku znajdzie się m.in. ksylofon, armata powietrzna, organy rurowe, anteny paraboliczne i gongi. 

- Dodatkową atrakcją wystawy będzie symulator operatora kamery. Urządzenie pozwala sterować z poziomu ziemi kamerą umieszczoną na pięćdziesiątym metrze masztu Radiostacji. Operator kamery będzie miał okazję kawałek Gliwic z perspektywy normalnie niedostępnej - mówi Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza gliwicką Radiostacją oraz prowadzi projekt z ramienia miasta.

Czy i kiedy powstanie Gliwickie Centrum Nauki?

Powstający obecnie park sensoryczny to zaledwie namiastka tego, co planowano. Tuż obok Radiostacji miało powstać coś na kształ Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prace nad projektem rozpoczęły się 3 lata temu, kiedy spółce miejskiej, Śląskiej Sieci Metropolitalnej, magistrat zlecił przeprowadzenie monitoringu rynku usług tego typu.

Uchwałą gliwickich radnych w IV kwartale 2016 roku została zmieniona nazwa obiektu i finansowanie. Zamiast Centrum Nauki pojawiło się Gliwickie Centrum Umiejętności. Radni rozłożyli finansowanie projektu na 3 lata. W 2017 roku zostanie przekazanych ponad pół miliona złotych, w 2018 - ponad 3 mln a w 2019 - 4,5 mln złotych.

- Niestety nie posiadam wiedzy na temat dalszych losów powstania, a omawianego wcześniej Gliwickiego Centrum Nauki. Pierwotne plany zakładały powstania obiektu właśnie w sąsiedztwie Radiostacji Gliwickiej. Bez względu na dalsze decyzje, powstający park sensoryczny wpisuje się doskonale w stojący obiekt muzealny i niech będzie inspiracją do kolejnych inwestycji dla dobra nauki. Nie mniej jednak na tablicy informacyjnej będącej na placu budowy nazwa inwestycji brzmi: GLIWICKIE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI BUDOWA PARKU DOŚWIADCZEŃ przy ul. Tarnogórskiej - tłumaczy Mariusz Kopeć z ŚSM. 

ZObacz jak będzie wyglądać Gliwickie Centrum Umiejętności! Spójrz na wizualizacje!

Gliwickie Centrum Umiejętności - będzie ciekawie i ładnie!

Zaplanowano również w tym miejscu zasadzenie wielu drzew. Pojawią się klomby kwiatowe i ławki, a całość wyeksponuje oświetlenie naziemne i podziemne. Obiekt będzie dostępny przez cały rok, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane mają się zakończyć we wrześniu. Koszt inwestycji zostanie pokryta w całości z budżetu miasta Gliwice i wyniesie nieco ponad 994 tysięcy złotych.

Czytaj więcej