Czytasz: Gliwicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Gliwicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Jedna z najstarszych polskich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę – 371. Gliwicka Piesza Pielgrzymka i jednocześnie 25. diecezjalna – dotarła w sobotę do Częstochowy.

Pomodlili się m.in. za ks. Krzysztofa Grzywocza z diecezji opolskiej, który zaginął w Alpach w Szwajcarii. 

Gliwicka pielgrzymka to jedna z najdłużej odbywających się pielgrzymek do Częstochowy, według kronik uznawana za najstarszą. Jej początki sięgają 1626 r., gdy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie generała Mansfelda oblegały Gliwice. Według legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan jeszcze tego samego roku wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Ponadto mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, "Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne".

 W niedzielę pielgrzymka. Będa utrudnienia w ruchu

I choć pielgrzymowanie rozpoczęło się 391 lat temu, nie zawsze się ono odbyło, stąd obecna liczba - 371.

Uczestnicy pielgrzymki wyruszyli w czwartek rano z gliwickiej katedry. Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, podzielone na dziesięć grup 1464 osoby wędrowały 3-4 dni (w zależności od miejsca wyruszenia), pokonując średnio ok. 130 km. Najmłodsi uczestnicy mieli 5 miesięcy, a najstarsi – 85 lat.

Tegoroczne hasło to: "Idźcie i głoście".

 

Jak opowiadał ks. Plucik, na trasie pielgrzymów odwiedził m.in. biskup senior Gerard Kusz.

"Pozbierał się nasz chorowity biskup senior, przyjechał i wzruszył wszystkich. Powiedział, że +Pan Bóg chyba jeszcze chce, żebym się z wami spotkał+, bo zawsze tam bywał na tym postoju, odprawiał mszę św. i było to wzruszające szczególnie dla tych starszych pielgrzymów" - mówił ks. Plucik.

 

Sierpień to na Jasnej Górze tradycyjny okres szczytu pielgrzymkowego. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca do Częstochowy dotarło ok. 68 tys. pątników ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy.

 

 

Czytaj więcej