Czytasz: Gliwice w powietrzu nie mają sobie równych!

Gliwice w powietrzu nie mają sobie równych!

Gliwice stały się prawdziwym potentatem dronów! To właśnie tu produkuje się najlepsze bezzałogowce w Polsce!

Drony stają się coraz bardziej popularne. Widujemy je nie tylko na imprezach typu Intel Extreme Masters, ale również w filmach, reklamach, czy telewizji. Bezzałogowce zyskują na znaczeniu służąc również służbom wojskowym i ratowniczym. Branża dronowa stale się rozwija, a polskich firm przybywa, bo na ich usługi jest coraz większy popyt. Wartość całego polskiego rynku dronowego wynosi obecnie ponad 201 mln złotych. W nim spory wkład mają gliwiccy producenci bezzałogowców, którzy uważani są za jednych z najlepszych w Polsce.

GLIWICE WŚRÓD LIDERÓW RYNKU DRONÓW

Flytronic i Novelty RPAS znalazły się w gronie jedenastu liderów rynku dronów w Polsce. W raporcie „Rynek dronów w Polsce 2017” przygotowanym przez Fundację Instytutu Mikromakro opracowano szacunkowe przychody netto ze sprzedaży za 2016 – bez uwzględniania wyników firm stricte handlowych. W dokumencie uwzględniono 288 polskich przedsiębiorstw. Na 3 miejscu autorzy raportu umieścili firmę Flytronic (producenta bezzałogowych maszyn) współpracującą z Polską Grupą Zbrojeniową i należącą do WB Electronics. Szacunkowe przychody firmy to ok. 4,3 mln zł.

– Od lat działamy na terenie Gliwic. Jesteśmy ośrodkiem badań zajmującym się lotnictwem bezzałogowym, a także producentem komponentów i gotowych systemów. W obszarze naszych zainteresowań jest całe spektrum zagadnień, m.in. układy sterowania i obserwacji czy algorytmy przetwarzania obrazu. Jeden z naszych produktów – bezzałogowiec Fly Eye – został wdrożony do polskiej armii. Opracowaliśmy od podstaw także większe bezzałogowce o przeznaczeniu wojskowym, w tzw. klasie taktycznej: Manthę, Flysara czy nagrodzonego na targach MSPO ŁOSia – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice ” Wojciech Szumiński, współwłaściciel firmy Flytronic.

źródło: materiały Flytronic

Drugim gliwickim liderem na dronowym rynku jest Novelty RPAS (9. miejsce). Firma, która ma akademickie korzenie, specjalizuje się w projektowaniu i produkcji Bezzałogowych Systemów Latających do zastosowań cywilnych i policyjnych. Oprócz produkcji zajmuje się także szkoleniami i usługami.

– Gliwice już teraz kojarzone są z silnymi firmami dronowymi. Ten rynek ma przed sobą przyszłość. Ciekawym rozwiązaniem byłoby połączenie wysiłków i potencjału firm z Gliwic i np. Śląskiego Klastra Lotniczego. Wymiana doświadczeń umożliwiłaby zawalczenie o unijne środki na działalność naukowo- badawczą i zwiększyłaby szanse na udział we wspólnych projektach – mówi Radosław Fellner z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, jeden z autorów raportu.

DRONY NIOSĄ PRZYSZŁOŚĆ

Zdaniem Alexandra Wiśniewskiego, właściciela katowickiej firmy SKEYE, warto uświadamiać ludziom zasady funkcjonowanie dronówi i korzyści płynących z ich stosowania, ponieważ mogą zrewolucjonizować naszą niedaleką przyszłość.

- Technologia, rozwiązania i zakres stosowania bezzałogowych statków powietrznych zwiększa się praktycznie z każdym miesiącem, za czym często nie nadążają przepisy prawne. W przyszłości spodziewajmy się korzystania z dronów na szeroką skalę w takich dziedzinach jak transport krwi na Śląsku, monitorowanie poziomów smogu, logistyka i przesyłki kurierskie, nie wykluczająsc również transport ludzi - tłumaczy Wiśniewski.

Od ponad roku PKP Cargo korzysta z bezzałogowców do monitorowania torów kolejowych i tym samym zabezpieczać kradzieże węgla, generując tym samym gigantyczne oszczędności. Drony coraz częściej są wykorzystywane w miejscach, gdzie trudno dotrzeć. Zwiększają efektywność chociażby w przypadku poszukiwania ludzi zarówno dzień jak i w nocy wykorzystując kamery termowizyjne.

O wykorzystaniu dronów w celach komercyjnych oraz rekreacyjnym, o obowiązującym prawie lotniczym napiszemy jutro na łamach naszego portalu.

Czytaj więcej