Czytasz: Gliwice powitają… Adriana?

Gliwice powitają… Adriana?

Środowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gliwicach budzi skrajne emocje. Na spotkanie z głową państwa zaprasza zarówno PiS, jak i Zjednoczona Opozycja.

Program wizyty zakłada złożenie kwiatów na grobie zbiorowym wojennym ośmiu powstańców śląskich o godz. 17:30 oraz spotkanie z mieszkańcami na placu Krakowskim godzinę później. Na wspólne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą zapraszają zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy.

>> Prezydent RP z wizytą u nas - zobacz program wizyty Andrzeja Dudy <<

Kim jest Adrian?

W internecie aż huczy. Pomysły na powitanie prezydenta pojawiają się na portalach społecznościowych i w grupach dyskusyjnych. Jednym z wariantów jest „powitanie Adriana przez suwerena”. To prześmiewcze określenie, które wywodzi się z internetowego serialu „Ucho prezesa”. To w nim aktor wcielający się w rolę głowy państwa przesiaduje godzinami przed drzwiami prezesa partii. Nie dość, że nie może liczyć na spotkanie, to pojawiający się w biurze goście prezesa nie rozpoznają w nim prezydenta RP i często przekręcają jego imię. I tak zamiast Andrzeja, powstał Adrian.

>> Prezydent przyznał się do palenia papierosów! <<

Dominować będzie czerń

- Zróbmy flashmoba polegającego na pokazywaniu okejek, jak Adrian za plecami Angeli Merkel - piszą panie na jednej z grup

We wtorek o godz. 18:00 zawiązała się Zjednoczona Opozycja Gliwice, którą tworzą przedstawiciele ruchów społecznych, pozarządowych i partii politycznych. To m.in. KOD Śląskie, Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, .Nowoczesna i PO.

Na placu Krakowskim mają się pojawić także uczestniczki Czarnego Protestu. Panie zachęcają się, żeby przyjść na spotkanie z parasolami, które stały się symbolem protestu wobec ograniczania praw kobiet przez obecny rząd. Mają też gotowe koszulki, flagi oraz transparenty. Wszyscy członkowie Zjednoczonej Opozycji Gliwice mają założyć czarne stroje. 

Organizatorki październikowego protestu Martyna Gorlin-Wasyłenko i Małgorzata Tkacz-Janik chcą wręczyć Andrzejowi Dudzie list „Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem”, zawierający apel o zawetowanie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Miasto teścia prezydenta

OJCIEC PIERWSZEJ DAMY: POETA I ŚLĄZAK
fragmenty filmu Beaty Netz o Julianie Kornhauserze, ojcu Agaty Dudy, małżonki prezydenta RP.

Na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą zapraszają członkowie gliwickiego PiS. Na swoim profilu udostępnił je także wojewoda Jarosław Wieczorek. Gliwice są ważnym miastem dla żony prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. To z niego pochodzi jej ojciec Julian Korhauser - poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i... teść prezydenta.

 

Wizyty Prezydenta Andrzej Duda w województwie śląskim. Zobacz zdjęcia:

 

Zdjęcie: UchoPrezesa/Youtube

Czytaj więcej