Czytasz: Gliwice: Kujawska, Panewnicka i Akademicka już przejezdne

Gliwice: Kujawska, Panewnicka i Akademicka już przejezdne

Po ponad roku utrudnień drogi wokół Hali Gliwice zostały otwarte. Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą.

Przebudowa w gliwicach 

Ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, nowe nawierzchnie jezdni i chodników. Tak po kilkunastomiesięcznej pracy wyglądają ulice Kujawska, Panewnicka i Akademicka.

źródło: http://www.zdm.gliwice.pl/

– Dla usprawnienia przejazdu i zapewnienia bezpieczeństwa jazdy wydzieliliśmy na nich dodatkowe pasy ruchu do lewoskrętu.  Zamontowaliśmy także sygnalizację świetlną, która pozwoli szybko i sprawnie rozładować ruch uliczny na co dzień i w trakcie przyszłych imprez w Hali GLIWICE – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jak komentuje ZDM, dzięki przebudowie powstało ponad 3 km nowych nawierzchni jezdni i chodników. W całym rejonie zamontowano również nowe oświetlenie oraz zadbano o pasy zieleni. Przy drodze nasadzono ok. 3 tysięcy krzewów i blisko 30 drzew.

To niejedyne zmiany, które pojawiły się w trakcie robót.
Dla usprawnienia przejazdu i zapewnienia bezpieczeństwa wydzielono dodatkowe pasy ruchu do lewoskrętu, a także zamontowano sygnalizację świetlną, która będzie pomocna na co dzień, jak również w trakcie imprez masowych w Hali Gliwice, by szybko i sprawnie rozładować ruch uliczny.

Nowoczesny obiekt 

Wszystkie podjęte prace mają na celu usprawnienia ruchu samochodowego, przy powstającej hali wielofunkcyjnej budowanej od kwietnia 2013 r.

Jak zapowiadają twórcy, to będzie jedna z największych hal widowisko-sportowych w Polsce.

Według lipcowego raportu z budowy, podstawowe prace budowlano-montażowe zostały już ukończone. Obecnie trwają rozruchy poszczególnych urządzeń i instalacji, prowadzone są przeglądy kolejnych fragmentów obiektu. Wewnątrz hali trwają prace nad wyposażeniem dodatkowym m.in.: ścianką wspinaczkową, podłogą sportową, konstrukcją podwieszenia scenicznego czy elementami wyposażenia sanitariatów.

Powstająca w miejscu dawnego stadionu XX-lecia, pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską, hala ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt jest też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Aktualny termin zakończenia robót to 14 listopada br. Mimo trzech przetargów miastu nie udało się dotąd wybrać zewnętrznego zarządcy dla obiektu.

Pierwotnie hala w Gliwicach miała powstać przy udziale środków UE. Unijny projekt wzbudzał kontrowersje; zastrzeżenia zgłaszała m.in. Komisja Europejska. W 2013 r. zarząd woj. śląskiego ogłosił rozwiązanie umowy o 141 mln zł dotacji.

Ostatecznie Gliwice finansują wartą obecnie ok. 333 mln zł brutto umowę z głównym wykonawcą, firmą Mirbud, z kredytów, środków własnych, a także 15 mln zł dotacji z ministerstwa sportu. Menedżerem projektu jest gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 

Czytaj więcej