Czytasz: Kto truje psy? Policja szuka „pomysłodawcy”

Kto truje psy? Policja szuka „pomysłodawcy”

Właściciele psów z gliwickiego osiedla Sikornik muszą się mieć na baczności. - Ktoś rozrzuca tu mięso naszpikowane niebezpiecznymi przedmiotami - ostrzega policja i informuje o dwóch zatrutych czworonogach.

Swoich pupili pilnować trzeba teraz jak oka w głowie – apelują w gliwickiej komendzie policji. Zgłosiło się tu dwóch właścicieli psów, które wykazywały objawy ostrego zatrucia. Okazało się, że pochorowały się przez rozrzucone na terenie osiedla kawałki mięsa. W psim przysmaku znaleziono ostre przedmioty.

Policja prosi o pomoc. Gwarantuje anonimowość

- Apelujemy do właścicieli zwierząt, żeby zachowali ostrożność podczas spacerów. Zwracajcie czujną uwagę na swoje psy. Wystarczy chwila nieuwagi, by zwierzę padło ofiarą nieustalonego jeszcze przestępcy – mówi Marek Słomski, rzecznik prasowy policji w Gliwicach. Prosi, by osoby, które zauważą coś niepokojącego, zgłaszały się na komendę. - Można to zrobić także za pomocą telefonu lub maila. Anonimowość gwarantowana – dodaje rzecznik.

Na stół operacyjny. Migiem!

Co może się stać, gdy nasz pies poczęstuje się takim „przysmakiem”? - Mieliśmy taki przypadek. Właściciel przywiózł psa z Mikołowa, gdzie ktoś naszykował dla zwierząt kawałki drutów i żyletki – wspomina Roman Fabisz, specjalista ze Śląskiego Centrum Weterynarii Fabisz & Stefanek. Dodaje, że o ile właściciel psa szybko zauważy, że coś jest nie tak (pies wymiotuje, nierzadko krwawo), prawdopodobnie będzie można go uratować. Szybko trafić musi jednak na blok operacyjny. - Otwieramy jamę brzuszną i czyścimy żołądek – mówi weterynarz. Jeśli jednak właściciel nie zareaguje na czas, pies kona w ogromnym bólu. Z pokiereszowanymi jelitami, żołądkiem i przełykiem.

Na 3 lata za kratki

Na gliwickim osiedlu zawisły już plakaty z informacją dla właścicieli psów. Przygotował je tutejszy dzielnicowy. Przypomina na afiszach, by psa prowadzić na smyczy i w kagańcu. Zwraca uwagę, by sprawdzać czy pies nic na spacerze nie podjada. Napomina, że rozrzucanie jedzenia z trucizną zagrażającą zdrowi lub życiu zwierząt w myśl ustawy o ochronie zwierząt jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia.

Czytaj więcej