Czytasz: Zabił psa, wydała go córka
60-latek z Gliwic tłumaczył się, że chciał ulżyć zwierzęciu w cierpieniu. Po zajściu mężczyzna trafił do szpitala.

Gliwiccy policjanci z piątego komisariatu otrzymali zgłoszenie od kobiety, która poinformowała funkcjonariuszy, że jej ojciec zabił psa szpadlem.

Do zajścia doszło w poniedziałkowe popołudniowe w gliwickiej dzielnicy Sośnica. Policjanci udali się na miejsce i stwierdzili śmierć zwierzęcia. 60-latek tłumaczył się, że chciał ulżyć swojemu czworonogowi w cierpieniu. Przyznał, że uderzył psa kilka razy szpadlem.

Funkcjonariusze zabezpieczyli zwłoki psa do dalszych czynności, a 60-latek ze względu na zły stan zdrowia trafił do szpitala. Po wyjściu usłyszy zarzut z ustawy o ochronie praw zwierząt. W świetle polskiego prawa, za uśmiercenie zwierzęcia grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. W przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

ZAOSTRZENIE KAR ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI - PROJEKT W RĘKACH KOMISJI

10 maja wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za podjęciem prac nad przepisami zaostrzającymi kary za znęcanie się nad zwierzętami. Projekt trafił do komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

Zgodnie z rządowym projektem, w ustawie o ochronie zwierząt podwyższone miałyby być maksymalne kary - z 2 do 3 lat pozbawienia wolności - za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli czyny te byłyby dokonywane "ze szczególnym okrucieństwem", górna granica kary zostałaby zwiększona z 3 do 5 lat.

PROJEKT USTAWY - ZAKAZ POSIADANIA ZWIERZĄT DLA SPRAWCY

W przypadku skazania za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, sąd będzie zobligowany także do orzeczenia wobec sprawcy zakazów: posiadania zwierząt oraz wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Uzupełniony miałby zostać Kodeks karny - "jeżeli ktoś nie będzie przestrzegał zakazów orzeczonych na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, będzie mógł zostać za to skazany na karę do trzech lat pozbawienia wolności".

Projekt przewiduje także m.in., że w razie skazania za przestępstwo zabicia lub znęcania się nad zwierzęciem, sąd musiałby orzec wobec sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł.

Czytaj więcej