Czytasz: Nowy zawodnik GKS Tychy. Będzie grał w... FIFĘ!

Nowy zawodnik GKS Tychy. Będzie grał w... FIFĘ!

Choć to świat wirtualny, transfer jest w pełni realny. GKS Tychy to pierwszy klub w województwie śląskim i w pierwszej lidze, który podpisał umowę z e-zawodnikiem.

Patryk „Paniol” Pańka będzie reprezentował „Trójkolorowych” w rozgrywkach FIFA. GKS Tychy jest pierwszym klubem w woj. śląskim i w pierwszej lidze, który zakontraktował e-zawodnika.

- Cały czas chcemy rozwijać nasz klub na różnych płaszczyznach- biznesowych i sportowych. E-sport to przyszłość, a zakontraktowanie Patryka otwiera nam nowe możliwości. W Polsce także nie brakuje miłośników gier. Intel Extreme Masters w ubiegłym roku zgromadził ponad 100 tysięcy widzów, a przed ekranami na całym świecie zasiadło blisko 34 miliony osób. To ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać także w GKS Tychy- mówi Grzegorz Bednarski prezes Tyski Sport S.A.

Patryk Pańka będzie reprezentował klub w rozgrywkach FIFA na arenie krajowej i międzynarodowej. 24-letni zawodnik ma już na swoim koncie kilka poważnych sukcesów m.in. Mistrzostwo Polski FIFA Ultimate Team 12 oraz awans do Mistrzostw Świata FIFA 11, gdzie odpadł dopiero w ćwierćfinale. Swoją karierę rozpoczął w wieku 16 lat.

- Zawsze po szkole grałem z kolegami w FIFĘ. Po czasie stwierdziłem, że potrzebuję większej rywalizacji niż popołudniowe mecze przy coli i czipsach. Zacząłem szukać profesjonalnych portali i turniejów online, gdzie grali ludzie z całego świata. W 2009 roku rozpoczęły się pierwsze poważne turnieje, wyjazdy oraz sukcesy - wspomina Patryk Pańka.

PIERWSZA BYŁA LEGIA

Patryk jest trzecim zawodowym zawodnikiem e-sportowym, który jest na kontrakcie piłkarskiego klubu. Pierwsi zawodnicy w Polsce podpisali porozumienie z Legią Warszawa.

- Jeśli chodzi o e-ligę, to ona dopiero raczkuje. Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie w polska liga, w której zbiorą się największe kluby i będziemy mogli w jej ramach wspólnie rywalizować. Na razie możemy grać z Legią i postaramy się o zorganizowanie np. meczu pokazowego - przekonuje Pańka.

Najbliższym turniejem, do którego przygotowuje się Patryk są Mistrzostwa Polski EA SPORTS FIFA 17 Ultimate Team™, których finał odbędzie się 25 marca br. w Katowicach.

LIGI E-SPORTOWE NA ŚWIECIE

Francuska liga piłkarska już od kilku lat inwestuje w e-sportowców, grających w FIFĘ. W takich klubach jak PSG, Valencia czy Schalke  sekcje e-sportu okazały się sukcesem. Nie dotyczy on wyłącznie piłki nożnej, lecz innych dziedzin sportu, jak np. amerykańskiej koszykówki. Jak podaje serwis gram.pl, kilka dni temu zarząd NBA podpisał z Take-Two Interactive Software umowę o współpracy w celu powołania do życia wirtualnej e-sportowej ligi opartej na serii NBA 2K. W jej ramach najlepsi gracze z całego świata będą rywalizować między sobą podczas regularnych sezonów, play-offów oraz finałów. Tym samym NBA staje się pierwszą profesjonalną ligą sportową na świecie, która doczeka się własnej ligi e-sportowej.

POTĘGA E-SPORTU

Światowy rynek gier komputerowych jest wyceniany na ponad 90 mld dolarów.  Ten polski  osiąga wartość około 1,5 mld złotych. Globalnych graczy jest prawie 2 mld, a w Polsce około 15 mln, co stanowi prawie 40% społeczeństwa. Najlepsi w swoim fachu miesięcznie zarabiają kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Największą popularnością w Polsce cieszą się finały Intel Extreme Masters 2017, które w tym roku potrwają dwa weekendy. Pełne informacje na temat finałów znajdziesz w naszym artykule, poświęconym IEM. Przeczytasz go pod tym linkiem.

Czytaj więcej