Czytasz: Gitary zabrzmią w Gliwicach
Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy 5 listopada.

Wybitni instrumentaliści m.in. z Niemiec, Czarnogóry, Francji i Chile zaprezentują swoje umiejętności podczas XIX Międzynarodowego Gliwickiego Festiwalu Gitarowego. Impreza rozpocznie się 5 listopada.

Gliwicki festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu wielbicieli gitary klasycznej. W każdą listopadową niedzielę w sali koncertowej Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II zagrają instrumentaliści zaliczani do światowej czołówki.

W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Alejandro Cordova (Chile) i Goran Krivokapić (Czarnogóra). Drugi festiwalowy duet stworzą znakomity instrumentalista z Niemiec Thomas Mueller-Pering i Andras Csaki z Węgier, należący do wyjątkowo wszechstronnych muzyków – poza recitalami solowymi mają w swoim repertuarze także koncerty muzyki kameralnej i występy z orkiestrami symfonicznymi.

Dla gliwickiej publiczności zagra także Sabrina Vlaskalić z Serbii, jedna z najbardziej docenianych współczesnych gitarzystek klasycznych, regularnie występująca w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Jak zapowiadają organizatorzy, szczególną gratką dla publiczności będzie koncert francuskiej grupy Quatuor Eclisses. Kwartet w składzie Gabriel Bianco, Arkaitz Chambonnet, Pierre Lelievre, Benjamin Valette to znakomici instrumentaliści, którzy na nowo definiują brzmienie gitary klasycznej. Wykonują utwory kompozytorów francuskich, ale też np. Bacha i Rossiniego.

Organizatorem festiwalu jest Gerard Drozd, uznany gliwicki kompozytor i gitarzysta, wyróżniony w 2017 roku przez prezydenta miasta nagrodą w dziedzinie upowszechniania kultury. Impreza jest dofinansowana z budżetu samorządu Gliwic. (PAP)