Czytasz: GIS: Skażone jajka z Holandii są w Polsce!

GIS: Skażone jajka z Holandii są w Polsce!

Główny Inspektor Sanitarny podał dziś informację o wykryciu w Polsce jaj potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem.

Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców. Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.).


>> SKAŻONE JAJA W POLSCE? <<


W ubiegły piątek zgodnie z oficjalnym komunikatem „zapobiegawczo” wycofano ze sprzedaży wszystkie jajka dostępne w niemieckiej sieci sklepów ALDI. Niemal milion jaj importowanych z Holandii było skażonych zakazanym środkiem owadobójczym. Błyskawiczna akcja przeprowadzona została także w Szwajcarii.

Skandal wybuchł po tym, jak wykazano, że jaja importowane z holenderskich ferm drobiu skażone są fipronilem. Wykorzystuje się go przeciwko pchłom, wszom i kleszczom. Jednak unijne prawo zabrania jego stosowania na zwierzętach, które mają być spożywane przez ludzi.

Czytaj więcej