Czytasz: GIS nieszablonowo zachęca do szczepień; jako Don Gisu mówi: vaccinare!

GIS nieszablonowo zachęca do szczepień; jako Don Gisu mówi: vaccinare!

Don Gisu apeluje o szczepienie się. A w tle melodia z "Ojca chrzestnego".

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz nagrał kolejny klip, w którym promuje postawy prozdrowotne – "jako Don Gisu w trosce o rodaków zwołuje spotkanie rodziny zdrowia publicznego i zachęca do szczepień".

W tle filmiku słychać melodię - temat przewodni z filmu "Ojciec chrzestny". Don Gisu informuje zebranych, że są zagrożeni. "Nie przychodzą do nas w pokoju" – mówi. Do pokoju wchodzi mężczyzna i podaje listę - znajdują się na niej nazwy chorób zakaźnych. "Mam listę tych, którzy chcą nas zabić" – przekazuje Don Gisu. Rozwiązaniem kłopotów będzie zalecenie szczepień.

Filmik można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.gis.gov.pl w zakładce youtube. Występują w nim, oprócz głównego inspektora, również m.in. specjalistka od grypy prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban i krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej dr Piotr Burda.

To kolejne nagranie GIS promujące szczepienia. W 2016 r. Posobkiewicz wcielił się w rolę rapera - "Zaszczep, zaszczep swoje dzieci. Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci" - zachęcał. Także w 2016 r. GIS jako św. Mikołaj śpiewał do melodii Jingle Bells: "Zaszczep się, póki na to czas, gdyby nie szczepienia, mniej byłoby nas.

W innych nagraniach główny inspektor sanitarny m.in. zachęcał do bycia dawcą narządów, tkanek i komórek, edukował o szkodliwości palenia i apelował o ostrożność przy jedzeniu grzybów.

"Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość" - wyjaśniał w rozmowie z PAP Posobkiewicz, gdy pierwszy raz zdecydował się nieszablonowo zabrać głos w sprawach dotyczących zdrowia.

W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat ta liczba wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

edytor: Karolina Wichowska

Don Gisu mówi: vaccinare! - zobacz wideo:

Czytaj więcej