Czytasz: Gigantyczne kolejki do wulkanizatora. Ile trzeba czekać?

Gigantyczne kolejki do wulkanizatora. Ile trzeba czekać?

Nawet tydzień. Tyle poczekać trzeba na wymianę opon z zimowych na letnie.

- Nie ma co teraz przyjeżdżać - mówią nam w katowickim serwisie ogumienia Juliusza Koziołka. Jego właściciel sugeruje, by zgłosić się do niego dopiero za tydzień. - Ewentualnie można próbować pytać wcześniej, kierowcy czasem odwołują wizyty - mówi właściciel serwisu z ulicy Słonecznej.

Kombinują. Skutek? Dłuższa kolejka

Tak jest zresztą wszędzie. Wczoraj, na półtorej godziny przed zamknięciem, do serwisu przy ul. Wybickiego w Dąbrowie Górniczej ustawiło się osiem samochodów. Nie lepiej było na pobliskim Podlesiu. - Kierowcy długo zwlekali z wymianą opon na letnie, bo jeszcze dwa tygodnie temu były przymrozki, nagle zrobiło nam się lato - mówi nam pracownik dąbrowskiego serwisu opon.

Większość wulkanizatorów przyznaje, że kolejki wydłużają też ci, który lubią kombinować. - Kierowcy zapisują się w kilku miejscach, bo myślą, że gdzieś przyjmą ich wcześniej. W ten sposób często nie ma jak zapisać nowego klienta – skarżą się w serwisie na ul. Słonecznej.

Z wymianą nie można długo zwlekać

Co jeśli wciąż, przy temperaturach przekraczających 20 stopni Celsjusza, jeździć będziemy na „zimówkach”? - Można jeździć, nie ma co zaprzątać sobie głowy - mówi mechanik z katowickiego serwisu. Jak podaje jednak portal motoryzacyjny autokult.pl – ze względu na fakt, że opony zimowe wytwarza się z bardziej miękkiej mieszanki niż opony letnie, są one bardziej podatne na przebicie.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia hamowania na rozgrzanych asfalcie. - Gwałtowne hamowanie, szczególnie w autach z systemem ABS, powoduje punktowe zdarcie bieżnika takiej opony. Tak zniszczona "guma" nadaje się do wyrzucenia – podaje autokult.pl.

Taniej na Grouponie

Ile kosztuje wymiana opon na letnie? Za komplet zapłacimy średnio od 50 od 60 zł w górę. Jeśli chcemy zaoszczędzić, skorzystać możemy z... Groupona. Tu ceny kształtują się od 19,99 zł do 24,99 zł (za wymianę kompletu 4 kół z wyważaniem i diagnostyką części z wydrukiem). Im większy rozmiar opon, tym droższa wymiana.

 

Czytaj więcej