Czytasz: GIF pilnie wstrzymuje lek
Powód? Może zawierać szkodliwe substancje, które mogą wywołać chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał 3 sierpnia w obrocie w Polsce jedną serię leku Ig Vena, włoskiej firmy Kedrion. Lek Ig Vena jest przeznaczony dla chorych z zaburzoną odpornością, np. osób z nowotworem, ciężkim stanem zapalnym lub AIDS.

To Włoska Agencja Lekowa stwierdziła, że lek może nie spełniać wymagań jakościowych.

Dzień później w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pilna narada w tej sprawie. Wzięli w niej udział  wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową Marcin Czech, przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz konsultanci krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych i w dziedzinie hematologii. Postanowiono opracować scenariusze działań w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

„Jednoznacznych wyników możemy się spodziewać na początku przyszłego tygodnia. Postępujemy zgodnie z procedurami, w chwili obecnej Włoska Agencja przeprowadza postępowanie wyjaśniające, sprawa monitorowana jest także przez Europejską Agencją Leków" - napisało MZ w komunikacie dla PAP.

Czy są powody do paniki? Włoska Agencja Lekowa, jak informuje PAP, nadała produktowi II klasę wady jakościowej, a więc niezagrażającą życiu pacjentów.

Czytaj więcej