Czytasz: Gierek ją uwielbiał. Uwierzycie, że "Elka" ma już 50 lat?

Gierek ją uwielbiał. Uwierzycie, że "Elka" ma już 50 lat?

Park Śląski z niecodziennej perspektywy. Z wysokości kilkunastu metrów podziwiali go i Edward Gierek i gen. Jerzy Ziętek. Aż trudno uwierzyć, że „Elka” kursuje już od pół wieku!

fot: archiwum Parku Śląskiego

- Takiej atrakcji nie ma żaden inny park miejski w Polsce – podkreśla Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. W tym roku mija 50 lat od momentu uruchomienia „Elki”. Z okazji jej urodzin, przygotowano promocyjne przejazdy i okolicznościowe kartki pocztowe.

Gierek fanem „Elki”

Był 7 września 1967 roku, kiedy krzesełkowa kolejka linowa „Elka” po raz pierwszy ruszyła w trasę. Jako pierwsza tego typu atrakcja w Europie. - Miała wówczas prawie 6 kilometrów i trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium - wylicza Buszman.

Kolejka przez dziesięciolecia przewiozła kilkanaście milionów osób. Lubił ją I Sekretarz PZPR Edward Girek i gen. Jerzy Ziętek (obydwaj na zdjęciach).

Przejedź się w urodzinowej cenie

W 2013 roku „Elka” przeszła rewitalizację. I choć jej trasa jest obecnie krótsza (wynosi ponad dwa kilometry), to parkowa atrakcja nie straciła swojej wyjątkowości: obecnie jest najdłuższą nizinną kolejką w Polsce i jedyną, która kursuje w systemie mieszanym, gondolowo-krzesełkowym.

- Z okazji okrągłych urodzin kolejki, przygotowaliśmy specjalną promocję – bilety po 5 złotych za przejazd w jedną stronę – zapowiada rzecznik parku.

Cennik obowiązywać będzie 1, 2 i 3 września do godziny 15 (Beerfest) oraz 8, 9 i 10 września (urodziny „Elki”). - Opłata jest dużo niższa niż standardowa. Liczymy, że goście parku zechcą świętować z nami urodziny kolejki – zachęca Buszman.

Poczta Polska też lubi „Elkę”

To nie koniec ciekawostek. Z okazji 50-lecia „Elki” i z inicjatywy chorzowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów, Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościową kartkę pocztową. 9 września, przed wejściem na stację, stanie specjalne pocztowe stoisko, gdzie będzie można nabyć kartkę, podbić ją okolicznościowym datownikiem i wysłać. Później datownik będzie jeszcze stosowany przez 28 kolejnych dni w Urzędzie Pocztowym, przy ulicy Rynek 1 w Chorzowie.

Poczta „elkowa”

Ale to nie koniec. 9 września ze stacji Śląskie Wesołe Miasteczko do stacji Stadion Śląski wyruszy kolejkowa poczta specjalna. - Każda nadana przesyłka w tym dniu na stoisku, przewieziona na tej trasie, będzie posiadała dodatkowy stempel informujący o tym wydarzeniu – tłumaczy Andrzej Kafka, prezes zarządu PZF Chorzów.

Dodajmy, że Park Śląski stara się aktualnie o pozyskanie finansowania na szeroki program modernizacyjny całego kompleksu. Jednym z ważnych zapisanych w nim projektów jest odtworzenie historycznej trasy „Elki”.

Czytaj więcej