Czytasz: Gibon przyjechał do śląskiego zoo

Gibon przyjechał do śląskiego zoo

Teraz czeka na swoją towarzyszkę.

W śląskim zoo zostanie oddany do użytku całoroczny pawilon dla gibonów. Pierwszy osobnik już czeka na jego otwarcie. Wczoraj przyjechał z zoo w Zurychu i aklimatyzuje się teraz w części niedostępnej dla zwiedzających. Jest to samiec o imieniu Jantan, urodzony 29.10.2009 r. w zoo w Zurychu. Jego rodzice to Khamer (samiec 28.11.1984 w Zurychu) oraz Willow (samica ur. 06.05.1987 w Twycross ZOO (UK). W najbliższym czasie dołączy do niego tego samego gatunku, samica o imieniu Walli. Przyjedzie do nas z niemieckiego zoo w Schwerin.

W nowym pawilonie, który zostanie otwarty w poniedziałek, przebywać będą gibony czapniki (Hylobates pileatus), objęte ochroną gatunku i uczestniczące w programie EEP. To obiekt jednokondygnacyjny, wykonany w technologii tradycyjnej, przykryty dachem wielospadowym. Zewnętrzna elewacja wykonana została z desek świerkowych.

Gibony będziemy oglądać przez panoramiczną szybę 

W części przeznaczonej dla zwierząt znajdują się naturalne konary drzew oplecione linami umożliwiające przemieszczanie się gibonów wewnątrz obiektu. Budynek jest połączony przepustem nad alejką dla zwiedzających oraz linami nad wodą , które umożliwią latem korzystanie gibonom z wyspy.

Zachowania i skoki po linach nowego lokatora, będzie można cały rok podziwiać przez panoramiczną szybę widokową. Całkowity koszt budowy budynku dla gibonów z przepustem i konstrukcjami wspinaczkowymi na wyspie to 440 tys. zł.

Czytaj więcej