Czytasz: Gęsty dym nad Żorami [ZDJĘCIA i WIDEO]

Gęsty dym nad Żorami [ZDJĘCIA i WIDEO]

Mieszkańcy Żor mają szczęście, że wiatr wieje dziś w tę stronę. Płonie składowisko opon przy ul. Kleszczowskiej.

Kolejne jednostki są wzywane do gaszenia rozległego pożaru przy ul. Kleszczowskiej w Żorach. Od domów jednorodzinnych składowisko dzieli tylko szerokość drogi. Mieszkańcy mają szczęście, że wiatr zwiewa gryzący dym w kierunku łąk i lasu. Dzięki temu nie było konieczności ewakuacji pobliskich zabudowań. Ten sam wiatr powoduje, że nad ranem już opanowany pożar zaczął na nowo się rozprzestrzeniać.

- Składowisko zlokalizowane jest na uboczu. Nie było konieczności ewakuacji mieszkańców - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej. - Ogień został już opanowany, ale jego gaszenie może potrwać jeszcze od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Ogień objął wysokie na 5-6 metrów składowisko opon na terenie firmy recyklingowej przy ulicy Kleszczowskiej w Żorach. Z pożarem walczy 27 zastępów straży pożarnej z Żor, Rybnika, Pszczyny, Mikołowa, Gliwic i Katowic. Nad miastem unoszą się kłęby czarnego gryzącego dymu. Strażacy walczą z żywiołem w aparatach ochrony dróg oddechowych. Na miejscu jest też jednostka rozpoznania chemicznego z Katowic-Piotrowic. Płonie 15 tysięcy metrów kwadratowych odpadów. Wznoszone są barykady, które mają ograniczyć rozprzestrzenienie się ognia.

Wcześniej pisaliśmy:

Pożar wybuchł przy Kleszczowskiej w nocy z wtorku na środę ok. 1:30. Pomimo kilkugodzinnej akcji nie udało się go jeszcze ugasić. Strażacy walczyli rozprzestrzeniającym się ogniem, który zajął ostatecznie aż 10 tys. metrów kwadratowych składowiska. Udało się uratować część magazynową przedsiębiorstwa. Akcji nie ułatwia silny wiatr, którego podmuchy wzniecają płomienie. Żorska firma, na terenie której znajduje się składowisko, specjalizuje się w recyklingu zużytych opon i wyrobów z gumy.

Czytaj więcej