Silesion.PL

serwis informacyjny

Generatory prądu – rodzaje i przeznaczenie. Kiedy warto z nich korzystać?

Generatory pradu rodzaje i przeznaczenie. Kiedy warto z nich korzystac

Generatory pradu rodzaje i przeznaczenie. Kiedy warto z nich korzystac

Generatory prądu, czyli agregaty prądotwórcze są dzisiaj bardzo popularne i na ich kupno decyduje się wiele osób. Dlaczego warto mieć własny generator prądu?

Czym jest generator prądu?

Pojęcie takie jak generatory prądu czy agregaty prądotwórcze odnosi się do rodzaju urządzeń, które przeznaczone są do produkowania energii elektrycznej. Energia ta może powstawać z różnych rodzajów paliw, na przykład benzyny, gazu czy oleju napędowego.

Agregaty prądotwórcze służą różnym celom, a w pewnych okolicznościach mogą być cenną inwestycją. Są często używane na kempingach, imprezach plenerowych oraz jako zasilanie rezerwowe dla domów i firm podczas przerw w dostawie prądu.

Jakie są rodzaje generatorów prądu?

Dobór odpowiedniego typu i parametrów generatora do konkretnych potrzeb jest bardzo ważny, dlatego też przed zdecydowaniem się na taką inwestycję warto rozważyć różne propozycje producentów. Najczęściej używane są:

Agregaty prądotwórcze diesla

Jest to rodzaj generatorów, które działają na olej napędowy. Są często używane do zasilania awaryjnego w domach i firmach, a także w odległych lokalizacjach, gdzie zasilanie sieciowe nie jest dostępne. Charakteryzują się one wysoką efektywnością.

Agregaty prądotwórcze benzynowe

W tym przypadku generatory prądu wymagają benzyny do pracy. Takie urządzenia są również bardzo popularne i mają szerokie zastosowanie. Zwykle są one jednak nieco mniej wydajne niż agregaty diesla.

Agregaty prądotwórcze gazowe

Takie urządzenia są przeznaczone do współpracy z gazem, głównie gazem w butlach, czyli propanem-butanem. Także są one używane do zasilania awaryjnego w domach i firmach i są czystsze niż generatory diesla, ale ich wydajność jest niższa.

Kiedy warto używać agregatów prądotwórczych?

Posiadanie agregatu prądotwórczego może być bardzo dobrym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu większego bezpieczeństwa oraz niezależności w razie pojawienia się problemów z dostępem do energii elektrycznej z sieci.

Z agregatu prądotwórczego warto przede wszystkim korzystać w sytuacjach, gdy potrzebne jest niezawodne źródło zasilania awaryjnego, przykładowo podczas przerw w dostawie prądu lub w odległych miejscach bez dostępu do sieci energetycznej.

Z wykorzystaniem generatorów można między innymi zasilać urządzenia AGD – lodówkę, pralkę czy zmywarkę, komputer, telewizor, sprzęt medyczny, urządzenia potrzebne do zasilania kotła, systemy bezpieczeństwa.

Mogą być również przydatne podczas zajęć na świeżym powietrzu, takich jak biwakowanie czy organizacja imprez plenerowych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author