Czytasz: Gdzie tanio kupić choinkę?
Przy osiedlowym kramie, pod marketem a może w leśniczówce? Sprawdźcie, gdzie kupić można ładne i tanie drzewko.

Wystrojona w bombki i łańcuchy, cieszy nasze oczy. Przez mniej więcej dwa tygodnie, a kosztuje sporo. Chyba że wiecie, gdzie kupić bożonarodzeniowe drzewko. Nie wiecie? Nic nie szkodzi, podpowiemy.

Wszystko zależy od gatunku i urody

- W jakiej cenie są choinki? - pytamy na stoisku ustawionym na osiedlu Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej. Wszystko zależy od gatunku. Duża, ok. 2-metrowa jodła kosztuje tu od 160 do 200 zł. Świerk jest tańszy o ok. 50-70 zł. - Ładniejsze są droższe, jak to w życiu – śmieje się sprzedawca.

Cięte choinki kupimy też na stoiskach świątecznych urządzonych na parkingach sieci Kaufland. Tu za średniej wielkości jodłę kaukaską (o wysokości do 1,2 do 1,5 metra) zapłacimy ok. 50 zł.

Wyszukane gatunki?

Dość egzotyczne gatunki proponują nam z kolei sieci budowlane: Obi, Castorama i Leroy Merlin. Dla przykładu za świerk niebieski mierzący od 2 do 2,4 metra zapłacimy w promocji 80 zł, za jodłę normandzką (od 1,5 do 2 metrów) – ok. 50 zł, a za jodłę kaukaską (od 2,4 do 2,7 m) – ok. 100 zł.

Jeśli zależy nam na niedużym drzewku w doniczce warto wybrać się do popularnego Lidla czy Netto. Świerk kłujący, serbski lub pospolity w donicy (60-100 cm) kupimy za ok. 20-25 zł. Trzeba się jednak spieszyć, drzewka znikają w mgnieniu oka.

Choinka samodzielnie wycięta

Najtaniej będzie jednak u leśniczego. W niektórych nadleśnictwach (np. w Katowicach) na bieżąco wycinane drzewka kupić można tuż pod leśniczówkami. - Można zamówić wcześniej, my wytniemy i będzie czekała – mówi Kazimierz Michalski z katowickiego nadleśnictwa.

W będzińskim z leśniczym możemy wybrać się do szkółki leśnej i samemu wyciąć sobie wybrane drzewko. W tym wypadku należy się liczyć jednak z tym, że chodzi o sosny albo świerki pospolite. - Oferujemy tylko rodzime gatunki – zaznacza Michalski.

Ile kosztuje choinka od leśniczego? Za najmniejsze – 90-centymetrowe drzewko zapłacimy 20 zł. Za mierzące od 1 do 1,5 metra – 25, 01 zł, za 1,6-2,5 metrową sosnę lub świerka zapłacimy 30 zł, a najwyższe 5-metrowe drzewo kosztuje ok. 250 zł.

CZYTAJ TAKŻE: 7 POMYSŁÓW NA NIETYPOWĄ CHOINKĘ

Czytaj więcej