Czytasz: Gdzie leży stolica Górnego Śląska?

Gdzie leży stolica Górnego Śląska?

Pytanie pozornie idiotyczne. A jednak, po tekście Durczoka, dyskusja zaczęła się na nowo.

  
 - Autonomiści są jak wrzód na dupie. Przede wszystkim dla rządu. Każdego... pisze Kamil Durczok, redaktor naczelny Silesion.pl. Jego felieton powoduje lawinę komentarzy, ale chyba najwięcej jest tych, które dotyczą zdania: „Tradycyjnie, przez stolicę Górnego Śląska przemaszerują zwolennicy autonomii”.

STOLICA GÓRNEGO ŚLĄSKA


 - Katowice nie są stolicą Górnego Śląska, to spore nadużycie słowne. Skądinąd popularne, ale dziennikarzom - uważam - nie wypada.

 - Katowice są stolicą Górnego Śląska!

 - Stolicą Górnego Śląska jest Opole.


TO W KOŃCU SĄ CZY NIE?

Temat i dyskusja zaczyna się na nowo. Choć zdawałoby się, że wszystko w tej sprawie powiedziano i ustalono. Wypowiedzieli się historycy, publicyści, samorządowcy, hanysy i gorole. Ale jak się okazuje, jasności wcale nie ma. 

W swojej książce „Śląsk wymyślony” Michał Smolorz pisał o historycznych zawiłościach Śląska, podziałów na ten Górny i Dolny. Punktem zwrotnym wyznacza rok 1922, a potem podziały administracyjne, aż po ostatnią zmianę w 1997 roku. Autorowi próba wyjaśnienia zależności geograficznych, historycznych, kulturowych, zajęła lata. I znalazła finał na kilkuset stronach książki. 

Sięgamy zatem do krótszych opracowań, które opierają się na źródłach historycznych.

STOLICĄ GÓRNEGO ŚLĄSKA JEST OPOLE


Śląsk to kraina geograficzna zajmująca pas terenu południowo-zachodniej i południowej Polski. Rozciąga się od okolic Zielonej Góry po Katowice, ale większość Polaków uznaje za Śląsk wyłącznie Katowice. Wbrew obiegowej opinii, stolicą Śląska jest Wrocław, a nie Katowice.

Śląsk dzieli się na górny i dolny. Stolicą Górnego Śląska jest Opole. Obecnie nazwa Górny Śląsk używana jest potocznie, natomiast nie funkcjonuje oficjalnie, na żadnym szczeblu administracji państwowej. Ziemie Górnego Śląska zajmują część opolskiego i śląskiego.

Przeszukując internet napotykam na wypowiedź Adama Koszuta na www.portal.katowice.pl.

- Katowice nie są stolicą Śląska! Nasze kochane miasto nie jest nawet stolicą Górnego Śląska. Jedyną stolicą jaką są Katowice, to stolica województwa śląskiego, która ze Śląskiem ma coś wspólnego tylko w połowie.


- Sercem Górnego Śląska jest Opole – mówi mi Paweł Smolorz, dziennikarz, który skomentował wpis Kamila Durczoka. Zaznacza, że pomyłka czesto bierze się z utożsamiania Górnego Śląska z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

- Irytuje mnie to, że dziennikarze to powtarzają. To, że robią to ci spoza naszego regionu, to mnie nie dziwi. Ale naszą odpowiedzialnością, dziennikarzy stąd, jest o tym pamiętać - dodaje.


Tyle, że Katowice są stolicą województwa śląskiego, które ma od niedawna metropolię. W obiegowej opinii to właśnie śląska "centrala". Podział administracyjny to zatem jedno, a historia drugie. Według podziału historycznego, drugim największym miastem Górnego Śląska, po Katowicach, jest Ostrawa. I są to opracowania... z 2015 roku!

Według Ciebie co jest stolicą Śląska? Napisz do nas kontakt@silesion.pl

Czytaj więcej