Czytasz: Gdzie ci mężczyźni? Prawdziwi tacy?

Gdzie ci mężczyźni? Prawdziwi tacy?

Wysocy, z zarostem, odpowiedzialni, czy może w typie maczo? Jacy są mężczyźni naprawdę? O to spytaliśmy m.in. Mariusza Czerkawskiego, Przemo Łukasika, Jarosława Makowskiego, czy Matko Perdijicia.

Czasy, kiedy mężczyzna był władczym zarządcą domu już dawno minęły. Dziś mężczyźni dbają o siebie, piorą, prasują, gotują. Zakładają rurki, chodzą na zakupy i do kosmetyczek. Czy taki naprawdę jest obraz współczesnego mężczyzny? O opinie zapytaliśmy kilku “naszych” mężczyzn.

Mariusz Czerkawski
Mariusz Czerkawski
hokeista, menadżer, komentator sportowy

Mariusz Czerkawski: “Męskość to odpowiedzialność”

Męskość kojarzy mi się z odpowiedzialnością, poważnymi decyzjami, stabilnością, opieką nad rodziną, bliskimi. Również z takimi codziennymi sytuacjami, związanymi z ludzką życzliwością, otwartością na innych. W byciu mężczyzną ważne jest to, by robić fajne rzeczy, z których możemy być dumni. Świat się zmienia. Rola mężczyzn zostaje taka sama. Każde dziecko jest dumne z tego, że ma ojca, który go kocha. Ja tak samo mam w relacji ze swoim tatą i on ze mną. Fajnie jest mieć bliskość z rodzicami, wiedzieć, że w każdej sytuacji może podać rękę, pomóc. To kształtuje umysł i naszą przyszłość.

Jarosław Makowski
Jarosław Makowski
polski historyk filozofii, dziennikarz i publicysta

Jarosław Makowski: “Nie ma dziś twardej, męskiej tożsamości”

Nie da się sklasyfikować jednego typu mężczyzny. Powtarzając za profesorem Baumanem, żyjemy w płynnej rzeczywistości, z tego względu typy mężczyzn, które są lansowane przez popkulturę, są różne. Wydaje mi się, że mężczyźni tracą rolę maczo. Ten patriarchalny typ odchodzi w zapomnienie, dlatego, że kobiety stają się silniejsze. Detronizacja mężczyzn polega na ich świadomym wyborze traktowania kobiet jako partnerek. Kobiety wyemancypowały się i pokazały, gdzie jest miejsce mężczyzn. Chcemy być z jednej strony męscy, z drugiej uwodzicielscy i emocjonalni. Nie ma dziś twardej męskiej tożsamości. Ona jest płynna, co najmniej dwubiegunowa. Współczesny mężczyzna jest konstrukcją mocno zróżnicowaną. Mężczyzna na Śląsku nigdy nie był władczy. Zapierdzielał. Szedł na szychtę i przynosił pieniądze. To kobiety były silne, to one zarządzały domem, to one organizowały życie. Mężczyzna ze Śląska nie kojarzy już się z wykonywaniem zawodu górnika. Pamiętamy te obrazy z filmów Kutza. Dziś podlegamy globalnym trendom. My mężczyźni nie uchroniliśmy się przed tym. Nie wiem, czy jest to dla nas dobre.

Matko Perdijić
Matko Perdijić
chorwacki piłkarz występujący na pozycji bramkarza w Polonii Bytom

Matko Perdijić: “Prawdziwy mężczyzna jest zadbany”

Życie mężczyzn bardzo się zmieniło. Kobiety są nowocześniejsze i tak samo mężczyźni. Korzystają z kosmetyków, fryzjerów oraz różnych poprawiających wygląd usług. W tym nie ma nic złego. Chyba każda kobieta lubi, że mężczyzna dba o siebie, jest czysty. Moim zdaniem prawdziwy mężczyzna to taki, który jest zadbany.

 

 

Przemo Łukasik
Przemo Łukasik
śląski architekt

Przemo Łukasik: “Daleko mi do maczo”

Współcześnie jesteśmy zagubieni. Nie wiem, ile w nas zostaje z tego maczo. To zupełnie inaczej się wyraża w Polsce, a inaczej w Hiszpanii, czy Meksyku. Ja obserwuję siebie i swoich kolegów. Szukamy kontaktów, wyzwań. Próbujemy sprawdzać nasze limity, wystawiać je na próbę. Mam świadomość tego, że mógłbym popracować nad sobą. Nie zaliczam się do grona facetów typu maczo. Chciałbym być mężczyzną, który jest wsparciem dla żony, synów, rodziców i współpracowników. Chcę dawać najlepszy przykład moim synom. Chodzi o świadomość tego, żeby wszyscy mogli na mnie polegać.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej