Czytasz: Podwyżka opłat za przejazd A4? GDDKiA jest przeciw

Podwyżka opłat za przejazd A4? GDDKiA jest przeciw

Zdaniem GDDKiA, planowane podwyżki cen za przejazd odcinkiem Katowice - Kraków są "niezasadne, uderzające bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy".

Zarząd Stalexport Autostrada Małopolska S.A. pod koniec ubiegłego roku wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na podwyższenie od 1 marca 2019 roku stawki opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 2,3,4 i 5 z kwoty 30 zł do kwoty 35 zł na każdym placu poboru opłat, tj. w Mysłowicach i w Balicach. Oznacza to, że podwyżka nie objęłaby kierowców samochodów osobowych i motocyklów o dwóch osiach – te zaliczane są do kategorii 1.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie odpowiedziała na pismo Stalexportu. Opiniuje je zdecydowanie negatywnie.

- Planowane na najbliższe lata prace remontowe nawierzchni na autostradzie mogą mieć istotny negatywny wpływ na poziom ruchu. Decyzja o podwyższeniu opłat dla pojazdów ciężarowych z uwagi na duże prawdopodobnieństwo przeniesienia części ruchu na inne drogi, jest w ocenie GDDKiA nieoczywista w punktu widzenia przychodów. [...] Ponadto jest wysoce prawdopodobne, że wprowadzenie wyższych stawek może prowadzić do ogólnego niezadowolenia stałych użytkowników autostrady, a w efekcie może wywołać negatywne reakcje społeczne - czytamy w piśmie GDDKiA.

Jednocześnie GDDKiA przyznaje, że prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z Umowy Koncesyjnej.

- GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat o ile mieszczą się one w zakresie przewidzianym w umowie. Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o ponowne przeanalizowanie tej sprawy - czytamy w oświadczeniu na stronach GDDKiA.

Czytaj więcej