Czytasz: Gang złodziei samochodów w rękach policji [WIDEO]

Gang złodziei samochodów w rękach policji [WIDEO]

Policjanci odzyskali 16 samochodów o łącznej wartości ponad 1,2 mln zł Zobacz zdjęcia z akcji.

Policjanci z Katowic we współpracy z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód w Katowicach rozbili gang złodziei samochodów działającego na terenie województwa śląskiego. Jego członkowie zajmowali także paserstwem i włamaniami do obiektów handlowych. Jak ustalili śledczy są odpowiedzialni za ponad 150 przestępstw. Wśród 10 podejrzanych osób został również zatrzymany główny organizator przestępczego procederu. W sprawie policjanci odzyskali 16 samochodów o łącznej wartości ponad 1 mln 200 tys. złotych.

Przed zatrzymaniami policja pracowała nad sprawą od kilku miesięcy. Wspólne działania Policji i Prokuratury doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie członków zorganizowanej grupy przestępczej, udziału poszczególnych osób w przestępczym procederze oraz sposobu jej działania.

Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego, w wieku od 27 do 45 lat.

Z uwagi na charakter działalności grupy przestępczej oraz popełnianych przez nią przestępstw, podczas zatrzymań udział brali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach.

Jednym z wątków śledztwa jest zdarzenie, które miało miejsce w październiku 2017 roku na terenie salonu samochodowego Mazda w Sosnowcu. Wtedy ukradli 5 nowych samochodów Mazda 6 i CX5 o łącznej wartości ponad 700 tys. złotych.

Wobec 8 zatrzymanych Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podejrzanym zostały zarzucone przestępstwa przeciwko mieniu popełnione w ramach działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienia sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu, które zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Podczas przeprowadzonych przeszukań po dokonanych zatrzymaniach zabezpieczono pieniądze w kwocie około 100 tys. złotych, które zostały zatrzymane w ramach zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i grzywien.

Czytaj więcej