Czytasz: Raport o pedofilii w Kościele: Lista nazwisk hierarchów, którzy wiedzieli lub ukrywali księży-sprawców

Raport o pedofilii w Kościele: Lista nazwisk hierarchów, którzy wiedzieli lub ukrywali księży-sprawców

Fundacja “Nie lękajcie się” upubliczniła raport zawierający listę hierarchów kościelnych, którzy mieli ukrywać pedofilię wśród kleru.

Raport, sporządzony w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim, został przekazany papieżowi Franciszkowi przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus.

Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” wymienia 24 hierarchów Kościoła Katolickiego, którzy ukrywali lub przenosili księży-sprawców do innych parafii. Na liście znajduje się kardynał Kazimierz Nycz i 23 arcybiskupów i biskupów, z których część to osoby już zmarłe. Lista jest długa: Ignacy Jeż, Sławoj Leszek Głódź, Tadeusz Gocłowski, Jan Tyrawa, Henryk Gulbinowicz, Marcin Gołębiewski, Józef Górzyńśki, Wojciech Ziemba, Edmund Piszcz, Henryk Hoser, Marek Jędraszewski, Józef Paetz, Józef Michalik, Andrzej Dziuba, Alojzy Orszulik, Jacek Jezierski, Jan Wątroba, Zygmunt Kamiński, Stanisław Stefanek, Marian Przykucki, Stanisław Wielgus, Andrzej Suski.

Na liście znalazł się także Andrzej Czaja, biskup diecezji opolskiej od 2009 roku.

Wobec wymienionych wystosowano zarzut przenoszenia sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci do innych diecezji oraz ukrywanie ich zbrodni.

źródło: Fundacja "Nie lękajcie się"


Każda ze spraw księży-sprawców i protekcji ich zwierzchników jest pokrótce opisana w raporcie z powołaniem na stosowne źródła.


JAKICH SKUTKÓW MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ PO OPUBLIKOWANIU RAPORTU?

Autorzy raportu zarzucają przedstawicielom hierarchii kościelnej dbanie jedynie o wizerunek instytucji. Pod naciskiem Watykanu stworzono specjalny urząd delegata ds. ochrony dzieci, co jednak jest działaniem pozornym, gdyż w niektórych diecezjach nie publikuje się w ogóle informacji o istnieniu delegata, a w innych tę funkcję pełni... rzecznik prasowy kurii.

Przedstawiciele fundacji “Nie lękajcie się” domagają się “otwarcia archiwów polskiego Kościoła i przekazania wszystkich informacji o księżach-sprawcach świeckim organom ścigania”, powołując się na równość obywateli wobec prawa. Fundacja wskazuje również na konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich tych członków najwyższej hierarchii kleru, którzy ukrywali księży-sprawców.

Cały raport można przeczytać tutaj